Biskupi warszawsko-prascy zawierzyli Polaków Matce Bożej Łaskawej

– We wszystkich trudnych momentach historii naszego narodu pojawia się Ta, która jest dana ku obronie - Matka Boża. Nie mam wątpliwości, że ten scenariusz powinien się i teraz powtórzyć – mówił bp Romuald Kamiński przed dokonaniem aktu zawierzenia.

Wczoraj w kaplicy biskupiej pasterze diecezji warszawsko-praskiej, a więc bp Romuald Kamiński oraz bp Marek Solarczyk, zawierzyli mieszkańców Warszawy i wszystkich Polaków opiece Matki Bożej Łaskawej.

- Pod Twoją obronę, nasza Matko się uciekamy i jesteśmy pewni, że nas przeprowadzisz przez te trudne czasy, że pomożesz w nas umocnić wiarę, miłość i to wszystko, co jest nam tak bardzo potrzebne do zbawienia – mówił bp Romuald Kamiński, tłumacząc sens aktu oddania się Matce Bożej.

Księża biskupi modlili się i zawierzali Patronce Warszawy i Strażniczce Polski powtarzając słowa oddania, jakie wypowiedział św. Jan Paweł II przy katedrze praskiej w czasie swojej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1999 r.:

Matko Słowa Wcielonego, Pani Łaskawa, miej w opiece Warszawę, jej mieszkańców i całą naszą Ojczyznę! Strzeż obecności Twojego Syna w sercach wszystkich ochrzczonych, aby pamiętali zawsze o swej godności ludzi odkupionych krwią Chrystusa, wezwanych do ufności Bogu i do służenia z miłością człowiekowi. Wypraszaj, Maryjo, Twojemu ludowi wytrwałość, której potrzebuje, aby mógł pełnić wolę Ojca niebieskiego i dostąpić spełnienia obietnicy zbawienia. Niech pod Twoją opieką ziarno świętości, tak bogato posiane na polskiej ziemi, stale się rozwija ożywiane łaską Ducha Świętego i wydaje obfite owoce w kolejnych pokoleniach. Amen

Dlaczego biskupi warszawsko-prascy zawierzyli właśnie Matce Bożej Łaskawej?

Kult MB Łaskawej rozpoczął się we Włoszech na początku XV w. Wtedy to Joannie a Costumis ukazała się Matka Boża w złotej sukni i błękitnym płaszczu, która w uniesionych dłoniach trzymała złamane strzały gniewu Bożego. Matka Boża żądała powszechnego postu i trzydniowych procesji pokutnych, które biskup Sylwester de Casa zarządził w Faenzy. Niedługo po tym zaraza ustała. Pijarzy przenieśli ten pobożnościowy kult do Polski. Dnia 24 marca 1651 r. w obecności nuncjusza papieskiego arcybiskupa Jana de Torres obraz został uroczyście wprowadzony do drewnianego kościoła pw. Świętych Prima i Felicjana przy ul. Długiej (gdzie obecnie stoi katedra polowa) i ukazany ludowi Warszawy.

Wobec szerzącej się zarazy magistrat miasta Warszawy z inicjatywy ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a po ustaniu epidemii podjął uchwałę w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy. W podzięce od uratowania przed zarazą nastąpiła uroczysta ceremonia przed kościołem w miejscu dzisiejszego placu Krasińskich by móc pomieścić tysiące warszawian, w której uczestniczyła prawie cała Warszawa.

Biskup Romuald Kamiński przypomniał także, że Matka Boża uratowała Warszawę i Polskę także później, tj. w 1920 r. Nawiązał przy tym do świadectw, według których Maryja miała się ukazać właśnie w postaci takiej, jaka jest czczona na obrazie Matki Bożej Łaskawej: - W tym roku minie dokładnie 100 lat od wielkiego zwycięstwa, od słynnej Bitwy Warszawskiej, a my nazywamy to Cudem nad Wisłą. To szczególna obecność Matki Bożej Łaskawej, która potem tutaj - na naszych terenach, zyskała miano Matki Bożej Zwycięskiej - mówił ordynariusz warszawsko-praski.

Za: jt, kmb / Biuro Prasowe Diecezji Warszawsko-Praskiej

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao