Bp Galbas: nie mam wątpliwości co do szczepień przeciwko COVID-19

„Zaszczepię się na COVID-19 i nie mam wątpliwości co do zasadności szczepień przeciwko koronawirusowi” – deklaruje bp Adrian Galbas.

W związku z rozpoczętym w Polsce procesem szczepień przeciw koronawirusowi, ełcki biskup pomocniczy wyraził nadzieję, że szczepionka będzie powszechnie dostępna i nie stanie się jeszcze jedną okazją do segregacji ludzi na pierwszo- i drugorzędnych.

Publikujemy treść komentarza bp. Adriana Galbasa dla KAI:

„Bardzo się cieszę, że szczepiona przeciwko Covid-19 jest już dostępna, także w Polsce, i zamierzam z niej skorzystać, gdy tylko będzie to możliwe dla mojej grupy wiekowej i społecznej. Od lat szczepię się przeciwko wirusowi grypy (tu należę chyba do zdecydowanej mniejszości polskiego społeczeństwa), tym bardziej więc nie mam wątpliwości co do zasadności szczepień przeciwko koronawirusowi.

Ufam zapewnieniom lekarzy i producentów szczepionki, że jest ona odpowiednio przetestowana, bezpieczna, a przede wszystkim, że jest w tej chwili najskuteczniejszym środkiem, mogącym powstrzymać pandemię i pozwolić na normalne życie, chroniąc nie tylko przyjmującego, ale też i innych. Jej przyjęcie jest więc dla mnie wyrazem realizacji przykazania miłości bliźniego i siebie samego, podobnie jak wszystkie inne środki ochronne, które od miesięcy stosujemy. W tym sensie, choć formalnie szczepionka nie jest obowiązkowa, ja osobiście jej przyjęcie traktuję jak obowiązek.

Od wybuchu pandemii modlimy się do Boga, prosząc o jej ustanie i wierzę, że Bóg, który dał nam rozum, odpowiada na nasze modlitwy także poprzez mądrość ludzi i poprzez ich dobre dzieła. W ciągu minionych miesięcy z powodu Covid-19, lub powikłań pocovidowych umarło już wiele osób, które osobiście znałem. Myślę, że każda z nich, gdyby mogła się zaszczepić, chętnie by to zrobiła.

Argumentem za przyjęciem szczepionki jest dla mnie w końcu i to, że jej godziwość uznała Stolica Apostolska, w czym upatruję konkretny i jasny głos Kościoła. Oby tylko, o co także apeluje Kościół, szczepionka była powszechnie dostępna i nie stała się jeszcze jedną okazją do segregacji ludzi na pierwszo- i drugorzędnych, czyli na tych, którzy mogą ją otrzymać i na tych, którzy nie”.

***

W niedzielę rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. Rano zaszczepieni zostali pierwsi Polacy - pracownicy szpitala MSWiA w Warszawie. Pierwszą zaszczepioną osobą została Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka tej placówki.

tk / Ełk/ KAI

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama