Bp Lityński: Krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza

„Tylko w relacji do Miłości, w relacji do Boga, który umiera dla nas, staje się ofiarą – krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza” – mówił bp Tadeusz Lityński podczas jubileuszu 50. lecia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze.

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Współkoncelebrował ją bp Adam Dyczkowski, który przed laty konsekrował kościół. Nie zabrakło pierwszego proboszcza ks. Jerzego Nowaczyka, dawnych wikarych oraz kapłanów zaprzyjaźnionych z parafią. – Parafia pw. Podwyższenia Krzyża św. miała swoje początki przed 50 laty, gdy na teren tutejszego osiedla przybył niezłomny duszpasterz akademicki ks. Jerzy Nowaczyk. I z niezwykłą gorliwością rozpoczął z mieszkańcami tej części miasta budowanie wspólnoty żywego Kościoła przy zabytkowej kaplicy poświęconej Matce Bożej, a z czasem budowanie także tej świątyni. Bóg pozwolił dzisiaj dostojnemu ks. prałatowi Jerzemu, dzisiaj już emerytowi, ale ciągle bardzo aktywnemu, przeżywać razem z nami ten czas jubileuszu – mówił bp Lityński.

Duchowny podziękował nie tylko ks. Nowaczykowi, ale także dawnym jego współpracownikom wikariuszom, siostrom benedyktynkom ale całej rodzinie parafialnej za to świadectwo wiary i gorliwości duszpasterskiej.

W homilii nie zabrakło odniesień do święta Podwyższenia Krzyża Świętego. – Tajemnica Podwyższenia Krzyża zaprasza, aby z wiarą spojrzeć na krzyż, jako miejsce, na którym zostały pokonane nasze grzechy! Spojrzeć na krzyż, a z niego z wiarą na węże codzienności, które nas kąsają, zatruwają swoim jadem nasze życie. Mocą krzyża mamy możliwość je pokonać – podkreślił hierarcha.

– Tylko w relacji do Miłości, w relacji do Boga, który umiera dla nas, staje się ofiarą – krzyż jest znakiem zbawienia, do którego Bóg nas zaprasza – dodał.

Msza św. nie była jedynym akcentem świętowania. Jubileuszowe uroczystości poprzedziło spotkanie biur i kół Przyjaciół Radia Maryja oraz programu słowno-muzycznego przygotowanego przez nauczycieli, rodziców i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 17.

Historia parafii związana jest kapliczką pw. Matki Bożej, którą wybudowano w 1314 r. przez niewielką grupę mieszkańców ówczesnej Zielonej Góry, którzy ocaleli po epidemii dżumy.

Biskup Wilhelm Pluta dekretem z 04.10.1970 roku utworzył przy kapliczce samodzielną filię parafii pw. św. Jadwigi i mianował ks. Jerzego Nowaczyka wikariuszem-zarządcą, aby organizował życie parafialne. Niestety wszelkie prośby o pozwolenie na budowę nowego kościoła ówczesne władze Zielonej Góry zbywały odmową.

Parafię pozwolono erygować dopiero 3 maja 1974 roku pozwolono erygować przy kapliczce parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Dopiero na początku września 1980 roku władze zgodziły się na mianowanie Ks. Jerzego Nowaczyka proboszczem parafii, który w rzeczywistości był nim od 1970 roku. Natomiast w listopadzie wydano zgodę na budowę kościoła.

Prace zakończono w czerwcu 1987 roku. W 2002 roku Bp ordynariusz Adam Dyczkowski powierzył funkcję proboszcza ks. prałat. Janowi Pawlakowi, który jest proboszczem do dzisiaj.

kk / Zielona Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama