Bp Skibicki: rodzina to sanktuarium, w którym dokonuje się uświęcenie

- Rodzina ma pozostawać sanktuarium, w którym dokonuje się uświęcenie wszystkich – mówił w homilii bp Wojciech Skibicki, który 2 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Eucharystia siłą rodziny. Mamo, tato zatroszczcie się o pełne i owocne uczestnictwo waszych dzieci w niedzielnej Mszy Świętej”.

W homilii bp Wojciech Skibicki podkreślał, że rodziny są miejscem przekazywania wiary i dlatego powinny być otoczone szczególną troską.

Kaznodzieja wskazywał, jak powinna wyglądać ewangelizacja w najbliższym otoczeniu. - Człowiek spotykając się z drugą osobą pozwala jej się wypowiedzieć, podzielić swoimi radościami, nadziejami, zatroskaniem, ale też lękami i obawami. Dopiero po takim ludzkim, zwyczajnym, głębokim spotkaniu, po takiej rozmowie możliwe jest przedstawienie słowa zawartego w Piśmie Świętym. Dopiero wtedy możliwe jest przedstawienie słowa poprzez swoją osobistą wiarę, modlitwę, swój osobisty przykład człowieka, który żyje z Bogiem. To jest naturalna droga, w której dokonuje się ewangelizacja – zaznaczył celebrans.

Akcentował, że rodzina powinna być miejscem, w którym dokonuje się uświęcenie. - Ten klimat uświęcenia dokonuje się poprzez wiarę, nie poprzez świętość poszczególnych osób, ale poprzez świętość sakramentów, umiłowanie Boga, a także poprzez umiłowanie Eucharystii i wspólnej modlitwy. Te elementy niezwykle mocno kształtują osobowość kolejnych pokoleń – stwierdził biskup pomocniczy diecezji elbląskiej.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski prosił wiernych o modlitwę za ojczyznę i dawanie świadectwa swoim życiem. - Bądźmy odważnymi świadkami wiary, miłości do Pana Boga, Matki Najświętszej i św. Józefa. Proszę też o to, aby dostrzegać ludzi samotnych, dzielić się z nimi radością serca, gdziekolwiek wypada nam spełniać nasze zadanie – powiedział bp Janiak.

Wcześniej konferencję nt. „Eucharystia siłą rodziny” wygłosiła s. dr Natalia Musidlak ze Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. Siostra od ponad 20 lat podejmuje różnorodne działania, aby dzieci, młodzież i dorośli spotkali się ze Słowem Życia. Dokonuje tego m.in. przez pielgrzymki, rajdy i wędrówki, które są nieodłącznym elementem autorskiego programu Edukacja w Drodze. W swoim zgromadzeniu prowadziła Referat młodzieżowo-powołaniowy, a obecnie sesje formacyjne dla kobiet. Siostra podkreślała jak ważne dla katolika jest uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. Przekonywała, że rodzice i katecheci mają ogromną rolę do spełnienia wobec młodego pokolenia, któremu należy pokazać, że z Eucharystii należy czerpać moc do zmagania się z codziennością. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Skibicki, biskup pomocniczy diecezji elbląskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego pierwszego, ostrowskiego pierwszego drugiego i opatóweckiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

Podczas Mszy św. śpiewała schola „Józefowe Nutki” z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod kierunkiem s. Małgorzaty, służebniczki.

Spotkanie transmitowane było przez Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

ek / Kalisz

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama