Bp Zając: w objęciach Matki człowiek odnajdzie lekarstwo na samotność

W Kaplicy Klasztornej Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przed słynącym łaskami obrazem Pana Jezusa Miłosiernego i relikwiach św. s. Faustyny, sprawowana była Pasterka Noworoczna.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Bp Zając przypomniał, że w noc Bożego Narodzenia zostaliśmy wezwani do zdumienia w spojrzeniu skierowanym na Dzieciątko leżące w żłóbku. – Dla nas zrodzone, ubogie we wszystko, a bogate w miłość… Zdumienie sięgnęło zenitu, gdy Słowo stało się Ciałem i w Eucharystii zamieszkało w naszych sercach. Radość Bożego Narodzenia pomogła nam – w tę noc, na początku Nowego Roku – przyjść znów do Dzieciątka, aby znów się zadziwić. Powinniśmy przyjąć taką postawę, aby stając przy Nowonarodzonym – zobaczyć Matkę Boga. Bóg jest małym Dzieckiem w ramionach Matki, która karmi swojego Stwórcę. Matka i Dzieciątko tak ściśle zjednoczone, że wydają się jednym. Jest to dzisiejsza tajemnica, która budzi zdumienie: Bóg związał się na stałe z ludzkością – mówił kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Kaznodzieja podkreślał, że na początku Nowego Roku otrzymujemy dobrą nowinę. – Bóg nie jest odległym panem, lecz jest Miłością wcieloną, zrodzoną tak, jak my z matki, aby być bratem każdego z nas, by być blisko. Jest w ramionach swojej Matki, która jest także naszą Matką. Obdarza nas Bożą Miłością. Jest miłością ojcowską i macierzyńską, jak miłość matki, która nigdy nie przestaje wierzyć w swoje dzieci i nigdy ich opuszcza. Matka Boża pomaga nam. Matka, która zrodziła Pana, rodzi nas dla Pana. Ona jest domem żywego Boga, Oblubienicą Pana, Matką rodzącą dzieci – wyjaśniał i prosił: – Przyjmijmy ze zdumieniem tajemnicę Matki Bożej – Bożej Rodzicielki, która tej nocy kieruje swoje oczy na swe dzieci i pozwólmy, aby Ona na nas patrzyła.

Jak podkreślał kaznodzieja, Matka Boża mówi do nas: „Widzę was, gdy jesteście uwikłani w trudności życia… Spoglądam na was i nie widzę was, jako grzeszników, ale jako dzieci. Patrzcie w moje oczy – one odzwierciedlają piękno Boga. Odbijają piękno nieba. Moje oczy potrafią rozświetlić każdą ciemność, rozpylając wszędzie nadzieję. Patrzę na was i wyznaję: Drogie dzieci – odwagi – jestem tutaj, wasza Matka!

– Macierzyńskie spojrzenie pomaga nam wzrastać w wierze, wzbudza zaufanie, rozgrzewa w nas miłość. Jej macierzyńskie spojrzenie pomaga nam patrzeć na siebie, jako umiłowane dzieci. Pomaga nam miłować się wzajemnie – niezależnie od ograniczeń i nastawienia każdego. Dlatego tej nocy wołamy: Matko Boża, naucz nas Twojego patrzenia na życie i zwróć swoje spojrzenie na nas, na nasze niedole. Prosimy: Miłosierne oczy Twoje na nas zwróć! – mówił.

Bp Zając przypominał, że tej nocy serce Matki mówi naszym sercom: „wszystko leży mi na sercu – wszystkie wydarzenia pomyślne i niepomyślne. Rozważam je i wznoszę do Boga. Troszczę się o życie każdego z was. Pragnę ogarnąć wszystkie sytuacje i przedstawić je Bogu. Otwórzcie swoje serca na miłość mego serca!”. – Na początku nowego roku przyjmijmy to zapewnienie o wzięciu nas w miłujące objęcia Jej serca. Tak nam tego potrzeba. Wokół nas tyle samotności. Świat niby jest całkowicie połączony, ale wydaje się coraz bardziej poróżniony. Dlatego w objęciach Matki człowiek odnajdzie lekarstwo na samotność, na rozbicie. Ona jest Matką pocieszenia. Jest zawsze z tym, który jest sam. Ona wie, że aby pocieszyć, nie wystarczą słowa. Potrzebna jest obecność – i jest obecna jak Matka! Dlatego tej nocy pozwólmy Jej ogarnąć nasze życie. Pozwólmy się wziąć w Jej objęcia! To prawda, że Chrystus jest naszym życiem, ale Maryja jest z Nim złączona i zjednoczona i tak bliska, że nie ma nic lepszego, niż złożenie życia w Jej ręce – zapewniał i apelował, byśmy na początku Nowego Roku pozwolili Matce Bożej wziąć się za rękę.

Kończąc homilię bp Zając mówił: – Wpatrując się Matko w Twoje pełne miłości oczy skierowane na nas, ogarnięci macierzyńską miłością Twego Serca, kierując swoje ręce w Twoje dłonie – z ufnością zawierzamy nas i wszystkie Twoje dzieci na całym świecie i wołamy: „Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko”.

Mszę świętą poprzedziło nabożeństwo przebłagalne oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Małgorzata Pabis,Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, diecezja.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama