Dzisiaj rozpoczynają się obrady biskupów na Jasnej Górze

30-lecie lekcji religii w szkole, wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce oraz ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele to główne tematy Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski – zapowiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.

Obrady będą miały miejsce od 27 do 29 sierpnia na Jasnej Górze.

Trzydniowe obrady Episkopatu rozpoczną się w czwartek, 27 sierpnia, o godz. 11.00. Poprzedzi je sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Jak przypomniał bp Artur G. Miziński, sierpniowe zebranie plenarne będzie pierwszym w tym roku, ponieważ zaplanowane na marzec i czerwiec obrady nie odbyły się z powodu epidemii.

Z uwagi na restrykcje sanitarne, obrady, w których uczestniczyć będzie około 90 biskupów, odbędą się w sali mogącej pomieścić 500 osób. To pozwoli na zachowanie odpowiedniego dystansu między uczestnikami Zebrania Plenarnego. Używane również będą płyny dezynfekcyjne przy wejściu do sali obrad. Szczególna uwaga jest przykładana także do zakrywania ust i nosa zgodnie z zaleceniami sanitarnymi.

Jednym z głównych tematów 386. Zebrania Plenarnego Episkopatu, jak poinformował Sekretarz Generalny Episkopatu, będą lekcje religii w szkole. W związku z przypadającą w tym roku 30. rocznicą powrotu religii do szkół, biskupi podsumują lata jej obecności w placówkach edukacyjnych. W ten temat wprowadzi bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Następnie ks. prof. Marian Zając przedstawi wykład pod tytułem „Obraz katechezy i katechizowanych z perspektywy prowadzonych badań”, a ks. dr Marek Korgul „Obraz katechety i katechezy z doświadczeń wizytatora”.

Biskupi omówią też sprawy związane z wyzwaniami duszpasterskimi Kościoła w Polsce. W temat wprowadzi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa. „Po czasie restrykcyjnych ograniczeń związanych z koronawirusem, wierni wracają do kościołów, w różnych diecezjach jest inna sytuacja epidemiczna i dostosowane do niej wytyczne, stąd ważne jest, aby wymienić się doświadczeniami i omówić wspólne kwestie dotyczące duszpasterstwa, a także wyzwań stojących przed nim w najbliższym czasie, nie tylko związanych z koronawirusem” – powiedział bp Miziński.

Kolejnym tematem zebrania plenarnego będzie kwestia ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, co omówi abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. „Abp Polak przekaże m.in. informacje na temat Fundacji Świętego Józefa, której celem jest ochrona dzieci i młodzieży oraz pomoc ofiarom wykorzystywania seksualnego, a także na temat funkcjonowania Biura Delegata, które znajduje się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie” – powiedział Sekretarz Generalny Episkopatu.

Podczas spotkania kard. Kazimierz Nycz podejmie kwestię beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Abp Stanisław Budzik jako przewodniczący Komisji Nauki Wiary przedstawi zagadnienia rozpatrywane przez to gremium. Biskupi omówią również sprawy związane z działalnością Caritas Polska, duszpasterstwem młodzieży i duszpasterstwem rodzin oraz wysłuchają sprawozdania z pierwszego posiedzenia obrad „Drogi Synodalnej” Kościoła w Niemczech.  Podejmą też kwestie dotyczące duszpasterstwa emigracji, a także turystyki i pielgrzymek. Swoją dotychczasową działalność zrelacjonuje biskupom Kościelny Inspektor Ochrony Danych ks. prof. Piotr Kroczek. Biskupi zatwierdzą też dwa listy pasterskie: na Dzień Papieski i na Tydzień Wychowania.

„Zebranie plenarne – oprócz dyskusji i sprawozdań – jest również czasem wielu decyzji biskupów oraz wyborów do gremiów Episkopatu” – podkreślił bp Miziński. Jak zapowiedział, podczas obrad zostanie wybranych m.in. dwóch nowych członków Rady Stałej KEP – jeden w miejsce abp. Sławoja Leszka Głódzia, który przeszedł na emeryturę, a drugi spośród biskupów pomocniczych, w miejsce bp. Marka Mendyka, który został niedawno biskupem diecezjalnym. Biskupi wybiorą też nowego członka oraz nowego wiceprzewodniczącego Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. „Ważny będzie też wybór nowego rzecznika Episkopatu. Odbędzie się on w związku z zakończeniem pięcioletniej kadencji na tym stanowisku ks. Pawła Rytel-Andrianika i jego zatrudnieniem na stanowisku dyrektora ds. komunikacji zagranicznej” – poinformował bp Miziński.

Jak powiedział Sekretarz Generalny Episkopatu rozpoczynającej spotkanie Eucharystii 27 sierpnia będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, Mszy św. w drugim dniu obrad – abp Józef Kupny, a w trzecim dniu – abp Wacław Depo. 28 sierpnia wieczorem biskupi obejrzą film „Zieja” poświęcony legendarnemu kapelanowi AK ks. Janowi Ziei.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w sobotę po południu. Po obradach planowana jest konferencja prasowa. Zostanie wydany też komunikat.


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama