Jasna Góra: biskupie prymicje ks. Adriana Galbasa z Ełku

Nowy biskup pomocniczy ełcki wraz z biskupimi prymicjami przybył dziś na Jasną Górę.

- Bardzo mi zależało, żeby na początku swej posługi biskupiej przybyć na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej i Jej się zawierzyć. Wybrałem dzień dzisiejszy, bo dziś przypada wspomnienie św. Wincentego Pallottiego założyciela pallotynów, zgromadzenia do którego należę - powiedział ks. Adrian Galbas nowy biskup pomocniczy ełcki. Z biskupimi prymicjami przybył dziś na Jasną Górę.

- Pochodzę z Górnego Śląska, to ‘rzut kamieniem’ z Jasnej Góry, więc pamiętam oczywiście te chwile, kiedy jako chłopiec przychodziłem tutaj po to także, żeby rozeznać swoje powołanie kapłańskie - mówił bp Galbas. Podkreślił, że „potem miała miejsce niezliczona ilość klerycko-kapłańskich wizyt, pielgrzymek pieszych i innych”.

Nowy ełcki biskup pomocniczy zaznaczył, że u stóp Jasnej Góry jest Dolina Miłosierdzia Księży Pallotynów więc „okazji do modlitwy tutaj było bardzo wiele, a jestem pewien, że jeszcze więcej ich będzie”.

- Matka Boża w moim życiu to właśnie Górny Śląsk, czyli Matka Boża Piekarska, naturalnie Jasna Góra, a potem cała maryjność, którą zaoferował nam św. Wincenty Pallotti, czyli Matka Boża jako Królowa Apostołów, która gromadzi w Wieczerniku cały Kościół i razem z Kościołem modli się o Ducha Świętego - powiedział o swojej maryjności nowy biskup.

Maryjna droga bp. Adriana Galbasa znalazła swoje odzwierciedlenie także w jego herbie. - W herbie biskupim są te elementy, które kojarzą się ze szczęściem, dlatego najważniejszym jest niebieskość tarczy, która ma nam przypominać o Matce Bożej, przy której zawsze jesteśmy szczęśliwi – wyjaśnił.

Ks. Adrian Galbas dotychczasowy prowincjał Księży Pallotynów 12 grudnia ubiegłego roku został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. 11 stycznia przyjął święcenia biskupie.

- Chciałbym zaofiarować Kościołowi w Ełku, bo tam zostałem skierowany przez Ojca Świętego, całe piękno charyzmatu pallotyńskiego, w którym chodzi o to, by być razem, duchowni, świeccy, każdy ze swoim powołaniem, zgodnie ze swoim talentem, charyzmatem, żeby służyć tym trzem wielkim celom, które Pallotti formułował: dla zniszczenia grzechu, dla nieskończonej chwały Bożej, i żeby wszyscy mogli poczuć się w Kościele jak w domu - mówił hierarcha.

Prymicyjną biskupią Mszę św. odprawił o godz.11.00 w Kaplicy Matki Bożej. - To jest taki moment w moim życiu, kiedy bardzo potrzebuję podziękować Matce Bożej za Jej fiat – podkreślał.

Bp Adrian Galbas należy do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego założonego przez św. Wincentego Pallottiego w 1. połowie XIX wieku. Pallotyni charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi. Od 1998 do 2002r. był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2002–2005 i 2008–2011 pełnił funkcję radcy w zarządzie prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, a w latach 2002–2003 zajmował stanowisko sekretarza ds. apostolstwa w Częstochowie. Od 2011 był przełożonym prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

it / Częstochowa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao