Kard. Grech zawsze stawiał Boga na pierwszym miejscu

„Kard. Prosper Grech był człowiekiem solidnej wiedzy oraz głębokiej duchowości, który kochał Kościół i życie zakonne, a przede wszystkim stawiał zawsze na pierwszym miejscu Pana Boga” – powiedział o zmarłym kilka dni temu maltańskim purpuracie kard. Giovanni Battista Re.

Podczas uroczystości pogrzebowych, które z udziałem Papieża odbyły się w Bazylice św. Piotra przypomniał, że w noc Bożego Narodzenia kard. Grech koncelebrował jeszcze Mszę z Ojcem Świętym. W poniedziałek, jak zwykle, był obecny przy stole ze swoją wspólnotą augustyńską i rozmawiał ze współbraćmi w charakterystyczny dla siebie, bardzo uprzejmy sposób. Kilka godzin później Pan wezwał go do siebie. W wigilię Bożego Narodzenia skończył 94 lata.

- Kard. Prosper Grech był zafascynowany św. Augustynem oraz aktualizacją jego nauczania. Był przekonany, że czytając jego dzieła, odnajdujemy cząstkę samych siebie. Przy wielu okazjach przypominał, że św. Augustyn, szczególnie w «Wyznaniach», mówi o swoim doświadczeniu, ale w taki sposób, jakby chodziło o doświadczenie człowieka żyjącego w każdej epoce – podkreślił kard. Re. Czytając św. Augustyna, czytamy o sobie samych, o problemach współczesnego Kościoła, o problemach społeczeństwa, o relacjach pomiędzy państwem i Kościołem, ponieważ – mówił na zakończenie – w każdym z dzieł św. Augustyna znajdziemy coś, co przemawia bezpośrednio do serca.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama