Kard. Gulbinowicz został ukarany przez Stolicę Apostolską

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o sankcjach wobec kard. Gulbinowicza. Ma on zakaz używania insygniów biskupich, będzie pozbawiony przywileju pochówku w katedrze oraz ma wpłacić pieniądze na Fundację św. Józefa. Został oskarżony o molestowanie, akty homoseksualne, a także współpracę z SB.

Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała w południe komunikat, informujący, że jeden z najstarszych purpuratów został ukarany za czyny z przeszłości. Kard. Henryk Gulbinowicz ma zakaz używania insygniów biskupich, będzie także pozbawiony przywileju pochówku w katedrze oraz ma wpłacić pieniądze na Fundację św. Józefa działającą na rzecz ofiar nadużyć seksualnych. Emerytowany hierarcha archidiecezji wrocławskiej został oskarżony o molestowanie, akty homoseksualne, a także współpracę z SB. 

Przedstawiamy pełny komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce: 

W wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje dyscyplinarne:

- zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym;
- zakaz używania insygniów biskupich; 
- pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze; 
- wpłacenie przez kardynała odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich.

Źródło: Eryk Gumulak SJ / vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao