Kard. Parolin: w Kościele jest tylko jeden papież

W Kościele jest tylko jeden papież - podkreślił kard. Pietro Parolin. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej mówił o tym w rozmowie z dziennikarzami przy okazji swego udziału w sympozjum nt. pedagogiki świętości, jakie odbyło się 6 lutego w Rzymie.

Wyraził ubolewanie, że zbyt często przedstawia się Kościół jako miejsce konfrontacji różnych frakcji, grup nacisku, władzy i powiązań. Przyznał, że w Kościele jest wszystko, także grzech, z którego musimy się nawracać każdego dnia. Nie jesteśmy „zrealizowanym królestwem Bożym”, ale „znajdujemy się w drodze” do niego. Jednak zredukowanie Kościoła do tych kategorii jest dla niego „zabójcze”.

Patrzenie na Kościół wyłącznie w takiej optyce nie bierze pod uwagę tego, czym jest Kościół. Dlatego sekretarz stanu wezwał do „wzniesienia się ponad te kryteria i te kategorie”, aby „zobaczyć, ile Kościół czyni dobrego i pozytywnego, także pośród trudności, które są częścią wszelkich relacji międzyludzkich”.

Odnosząc się powtarzanej w mediach tezy o dwóch papieżach w Watykanie: Benedykcie XVI i Franciszku, kard. Parolin podkreślił, że „papież jest jeden, gdyż papieżem jest ten, kto sprawuje papieską władzę; kto już nie sprawuje papieskiej władzy, nie jest już papieżem - to jest bardzo jasne”.

pb (KAI/globalist.it/lastampa.it) / Rzym

***

Także kard. Gerhard Ludwig Müller wskazał, że papieżem jest jedynie Franciszek. - Jeżeli natomiast mówimy o Benedykcie XVI jako o papieżu, to czynimy to przez grzeczność - dodał były prefekt Kongregacji Nauki Wiaty.

Istotnie jest on bowiem biskupem. Od chwili rezygnacji nie posiada już papieskiej władzy.

Norbert Czyżewski / Fundacja Opoka

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao