Papież: gościnność jest ważną cnotą ekumeniczną

„Przyjęcie chrześcijan innej tradycji oznacza przede wszystkim okazywanie im miłości Boga, ponieważ są dziećmi Bożymi, a ponadto oznacza także przyjęcie tego, czego Bóg dokonał w ich życiu.”

– Te słowa Papież skierował do pielgrzymów obecnych na audiencji ogólnej. Dzisiejsza katecheza poświęcona była obchodzonemu Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego temat związany jest z gościnnością. Opracowały go wspólnoty z Malty i Gozo, odwołując się do fragmentu Dziejów Apostolskich, opowiadającego o przyjęciu zgotowanym przez mieszkańców wyspy św. Pawłowi i jego towarzyszom podróży.

Franciszek przypomniał, że zewnętrznie wszystko wydawało się być przeciwko załodze statku: szalejące morze, gwałtowny wiatr oraz intensywny deszcz. Przez kilkanaście dni rozbitkowie dryfowali po morzu, zdani na łaskę żywiołów. Jednak w tych dramatycznych okolicznościach św. Paweł wierzył, że jego życie pozostaje w rękach Boga, który jest miłującym Ojcem. Budził w obecnych nadzieję na ocalenie. Statek osiadł na mieliznie, a wszyscy pasażerowie dotarli bezpiecznie na ląd. W przeciwieństwie do brutalnej przemocy szalejącego morza, spotkali się z „niespotykaną życzliwością” mieszkańców wyspy. Ci rozpalili ogień, zapewnili schronienie oraz jedzenie. Ta spontaniczna gościnności oraz troskliwe gesty dobroci były świadectwem miłości Boga, a ich szczodrość została nagrodzona uzdrawiającymi cudami, które Bóg uczynił na wyspie przez Pawła.

Papież – jesteśmy braćmi w Chrystusie

    „Gościnność jest bardzo ważna, pozostaje także ważną cnotą ekumeniczną. Oznacza przede wszystkim uznanie, że inni chrześcijanie są naprawdę naszymi braćmi i siostrami w Chrystusie. Jesteśmy braćmi – zaznaczył Ojciec Święty. - Ktoś ci powie: «Ale tamten jest protestantem, tamten prawosławnym...» Tak, ale jesteśmy braćmi w Chrystusie. Nie jest to akt jednokierunkowej hojności, kiedy bowiem gościmy innych chrześcijan, przyjmujemy ich jako dar, który jest nam dany.“

Papież zwrócił uwagę, że Duch Święty wszędzie rozsiewa swoje łaski. Gościnność ekumeniczna oznacza gotowość do słuchania innych, skupiając uwagę na ich osobistych historiach wiary oraz historii ich wspólnot, wspólnot wiary innej tradycji niż nasza. Gościnność ekumeniczna wyraża się w pragnieniu, aby poznać doświadczenie Boga, które mają inni oraz oczekiwać na otrzymanie darów, które od nich pochodzą.

Franciszek nawiązał do potrzeby solidarnej gościnności chrześcijańskiej wobec migrantów, którzy podejmują ryzykowne podróże, aby uciec przed przemocą, wojną i biedą. Często nie pozwala się statkom, które ich przewożą wejść do portów. Nierzadko są oni również wykorzystywani przez gangi przemytników. Przez niektórych rządzących są traktowani jako numery i jako zagrożenie.

Papież – potrzebna wspólna troska o migrantów

    „Jako chrześcijanie musimy wspólnie pracować, aby ukazać migrantom miłość Boga objawioną przez Jezusa Chrystusa. Możemy i musimy świadczyć, że istnieje nie tylko wrogość i obojętność, ale że każda osoba jest cenna dla Boga i przez Niego miłowana. Istniejące wciąż między nami podziały uniemożliwiają nam bycie w pełni znakiem Bożej miłości – podkreślił Ojciec Święty. - Wspólna praca, by żyć gościnnością ekumeniczną, szczególnie wobec tych, których życie jest najbardziej bezbronne, uczyni nas wszystkich, wszystkich chrześcijan – protestantów, prawosławnych, katolików, wszystkich chrześcijan lepszymi ludźmi, lepszymi uczniami i bardziej zjednoczonym ludem chrześcijańskim.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama