Papież: Krzyż niesiony wraz z Jezusem nie przeraża

- Pełnię życia i radości znajdujemy oddając siebie za Ewangelię i za braci, z otwartością, akceptacją i życzliwością - powiedział Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Franciszek zaznaczył, że dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do życia w pełni i przylgnięcia do Pana. "Jezus żąda od swoich uczniów, aby poważnie potraktowali wymagania ewangeliczne, nawet jeśli trzeba do tego poświęcenia i trudu" - powiedział.

Odnosząc się do pierwszego wymagającego żądania Jezusa, jakim jest przedkładanie miłości do Niego nad uczucia rodzinne papież zwrócił uwagę, że Jezus na pewno nie zamierza lekceważyć miłości do rodziców i dzieci, ale wie, że więzy pokrewieństwa, jeśli są stawiane na pierwszym miejscu, mogą odbiegać od prawdziwego dobra tym bardziej, że niekiedy uczucia rodzinne mieszają się z decyzjami sprzecznymi z Ewangelią. "Kiedy natomiast miłość do rodziców i dzieci jest ożywiana i oczyszczana przez miłość Pana, wówczas staje się ona w pełni owocna i przynosi owoce dobra w samej rodzinie i daleko poza nią" - powiedział Ojciec Święty.

Nawiązując do kolejnego żądanie jakim jest niesienie swego krzyża i podążania z nim za Jezusem papież przestrzegł, by nie szukać "dróg na skróty", gdyż "nie ma prawdziwej miłości bez krzyża, to znaczy bez ceny, którą trzeba zapłacić osobiście". "Krzyż niesiony wraz z Jezusem nie przeraża, ponieważ jest On zawsze u naszego boku, aby nas wspierać w godzinie najcięższej próby, aby dać nam moc i odwagę" - powiedział Franciszek.

Mówiąc o dążeniu do "zachowania swojego życie", przyjmującego postawę lękliwości i egoizmu papież zaznaczył, że Jezus napomina nas mówiąc: „Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je znajdzie”. "To jest paradoks Ewangelii. Ale mamy, dzięki Bogu, również i tego bardzo wiele przykładów! Pełnię życia i radości znajdujemy oddając siebie za Ewangelię i za braci, z otwartością, akceptacją i życzliwością" - powiedział Ojciec Święty.

Mówiąc o geście "podania kubka świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych" papież zaznaczył, że "szczodra wdzięczność Boga Ojca bierze pod uwagę nawet najmniejszy gest miłości i służby uczyniony dla braci". "Wdzięczność, uznanie jest przede wszystkim znakiem dobrego wychowania, ale jest także cechą wyróżniającą chrześcijanina. Jest to prosty, ale prawdziwy znak królestwa Bożego, które jest królestwem bezinteresownej i wdzięcznej miłości" - powiedział Franciszek.

Na zakończenie papież wezwał: "Niech Najświętsza Maryja Panna, która umiłowała Jezusa bardziej niż swoje życie i szła za Nim aż po krzyż, pomaga nam zawsze stawać przed Bogiem z ochotnym sercem, pozwalając, aby Jego Słowo osądziło nasze postawy i nasze wybory".

st, tom (KAI) / Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama