Papież w Bari: niech umilknie zgiełk broni

„Niech umilknie zgiełk broni i wysłuchany zostanie płacz maluczkich i bezbronnych” – ten gorący apel Franciszek skierował z Bari do wspólnoty międzynarodowej i wszystkich stron konfliktu w Syrii.

Przypomniał, że w tym kraju ma miejsce ogromna tragedia. Papieskie słowa wybrzmiały przed modlitwą Anioł Pański, która zakończyła pięciodniowe spotkanie biskupów z krajów basenu Morza Śródziemnego poświęcone, jak podkreślił Papież, pokojowi i przyszłości narodów żyjących w tym regionie.

Franciszek zauważył, że podczas gdy w Bari mówiono o pokoju, to na drugim brzegu wciąż miały miejsce ogromne tragedie. W tym kontekście wymienił dramatyczną sytuację na północnym-zachodzie Syrii.

Papież – niech ucichnie zgiełk broni

    „Z naszych serc pasterzy płynie gorący apel do zaangażowanych stron i wspólnoty międzynarodowej o to, by umilkł zgiełk broni i wysłuchano płaczu maluczkich i bezbronnych; niech na bok odłożone zostaną kalkulacje i interesy, aby chronić życie cywilów i wielu niewinnych dzieci, którzy za to płacą – mówił Franciszek. – Prośmy Pana, by poruszył serca, żeby wszyscy przezwyciężyli logikę konfrontacji, nienawiści i zemsty, na nowo odkrywając siebie jako braci i siostry jednego Ojca, który sprawia, że słońce wschodzi nad dobrymi i złymi (por. Mt 5, 45).“

Papież modlił się do Ducha Świętego, aby każdy z nas, wychodząc od codziennych gestów miłości, przyczyniał się do budowania nowych relacji, inspirowanych zrozumieniem, akceptacją i cierpliwością, tworząc w ten sposób warunki do przeżywania radości Ewangelii i rozpowszechniania jej w każdym środowisku. Tę drogę Franciszek zawierzył Maryi Gwieździe Morza.

Ojciec Święty wskazał też na znaczenie spotkania „Morze Śródziemne granicą pokoju”. Wyraził przekonanie, że przyczyniło się ono do rozwoju kultury spotkania i dialogu w tym regionie, tak ważnym dla pokoju na świecie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama