Papież zawierzył cierpiący świat w ręce Maryi

Wbrew podawanym wcześniej informacjom, Papież Franciszek pojawił się na Placu Hiszpańskim, aby zawierzyć świat Maryi. Uczynił to jednak w sposób dyskretny, wczesnym świtem, aby nie gromadzić tłumu i nie stwarzać zagrożenia epidemiologicznego

Według wcześniejszych zapowiedzi z powodu pandemii, Papież Franciszek miał nie być osobiście obecny na Placu Hiszpańskim w Rzymie, aby jak co roku złożyć tradycyjny hołd Najświętszej Maryi przed statuą Niepokalanej. Gestu tego dokonać miał w sposób prywatny. Tymczasem Franciszek zaskoczył wszystkich i udał się pod figurę Maryi we wczesnych godzinach rannych, aby uniknąć stwarzania ryzyka epidemiologicznego w przypadku większego zgromadzenia wiernych.

Ojciec Święty podjął w tym roku tę trudną decyzję, aby uniknąć większego zgromadzenia osób i nie narażać wiernych na niebezpieczeństwo zarażenia. Statua Najświętszej Maryi Panny z brązu jest umieszczona na Placu Hiszpańskim. Powstała według projektu Luigiego Porettiego podczas pontyfikatu papieża Piusa IX. Odsłonięcie nastąpiło 8 grudnia 1857 roku, trzy lata po uroczystym ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu.

    „Papież spełni gest pobożności prywatnej, zawierzając Niepokalanej Dziewicy nie tylko miasto Rzym i jego mieszkańców, ale również wielu cierpiących, we wszystkich częściach świata. Ale dlaczego w ten sposób? – pytał mariolog, prof. Grasso. Papież Franciszek w jednej ze swoich homilii stwierdził, że kiedy my błagamy Maryję, Ona chętnie za nami oręduje, nigdy nie zwleka. To Papież Pius XII jako pierwszy rozpoczął posyłanie kwiatów pod statuę Maryi, a 8 grudnia 1953 roku po raz pierwszy pojawił się tam osobiście. Było to w sam dzień otwarcia Roku Maryjnego. Papież Jan XXIII przybył pierwszy raz na Plac Hiszpański 8 grudnia 1958 roku i złożył pod statuą wiązankę z białych róż.“

Prof. Grasso dodał, że Papież Paweł VI przybył na Plac Hiszpański na zakończenie Soboru Watykańskiego II, 8 grudnia 1965 roku. Papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek kontynuowali tę tradycję, podkreślając w swoich wystąpieniach głęboki związek Rzymu oraz Włoch z Maryją.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama