[Tylko u nas] Bp Jacek Kiciński: czystość ma ogromny wpływ na przeżywanie małżeństwa

- Czystość to jest miłość. Osoby konsekrowane pokazują nam, na czym polega prawdziwa miłość - mówił Opoce Przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Publikujemy unikalne słowa o czystości i małżeństwie.

"Jeśli chodzi o życie konsekrowane, to ewangeliczna rada czystości od samego początku stanowiła istotę powołania zakonnego, a więc naśladowania Jezusa Chrystusa – czystego, ubogiego i posłusznego. Mamy tu więc te trzy rady ewangeliczne i automatycznie ewangeliczna rada czystości staje się, po prostu, życiem w celibacie, czyli bezżeństwie.

W zakonie mamy jeszcze to dodatkowe, że rada czystości jest w randze ślubu zakonnego, a więc jest to szczególne zobowiązanie wobec Kościoła i całego świata. Na pewno rada ta nie jest tylko życiem w bezżeństwie, ale przede wszystkim osoby konsekrowane, ślubując czystość, zapowiadają tu – na ziemi to, co będzie w niebie, a więc „ani nie będą się żenić, ani za mąż wychodzić”. Osoby konsekrowane wskazują czystością na perspektywę nieba, a więc na wieczność, czyli pokazują, że życie jest pielgrzymką.

Ta ewangeliczna rada czystości ma ogromny wpływ również na przeżywanie czystości wśród ludzi, ale przede wszystkim dzisiejszego małżeństwa, gdzie przeżywamy pewien kryzys małżeństwa. Czystość to jest miłość. Osoby konsekrowane pokazują nam, na czym polega prawdziwa miłość. Najpierw polega ona na miłości Boga, a później na miłości do człowieka. Dla małżeństwa jest to istotne, ponieważ osoby konsekrowane wskazują, że najpierw patrzymy na Boga, a Bóg nam daje siłę przeżywania małżeństwa w czystości, a czystość to jest również wierność. Dlatego też osoby konsekrowane, które towarzyszą nam w życiu codziennym, pomagają nam umacniać naszą więź małżeńską i prowadzą nas do Boga."

« 1 »

reklama

reklama

reklama