Watykańska konferencja ws. nadużyć seksualnych - wnioski z raportu na temat McCarricka

Z inicjatywy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich odbyła się kolejna wirtualna konferencja poświęcona zapobieganiu nadużyciom względem dzieci i młodzieży. Jednym z wątków były próby wyciągnięcia wniosków z raportu na temat McCarricka.

Watykan: międzynarodowe konsultacje ws. nadużyć

Swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele Kościoła z Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji. Głównym moderatorem wirtualnego spotkania był tym razem szkocki marysta ks. Brendan Geary. Dyskusję otworzył referat pomocniczego biskupa z Bogoty.

Bp Luis Manuel Ali Herrera mówił o czynnikach, które w latynoskiej kulturze sprzyjają nadużyciom i ich ukrywaniu. Wskazał też na proceder turystyki seksualnej oraz na wykorzystywanie młodocianych emigrantów z Wenezueli w takich krajach jak Ekwador, Peru, Panama, Kolumbia czy Chile. Zdaniem bp. Herrary skuteczna ochrona nieletnich wymaga zaangażowania ze strony całego społeczeństwa. W tym celu zaproponował on możliwość wykorzystania telenowel, które są bardzo popularne w Ameryce Łacińskiej i mają wpływ na kształtowanie postaw. Kolumbijski biskup podjął też temat nadużyć, których dopuszczał się przede wszystkich względem kleryków były arcybiskup Waszyngtonu Theodore McCarrick. Jego zdaniem trzeba bezwzględnie walczyć z postawami, które umożliwiały ukrywanie takich zachowań.

W czasie wirtualnej konferencji zabrali również głos psychoterapeuta z Filipin oraz siostra zakonna z Ugandy. S. Alice Jacan zauważyła, że zjawisko nadużyć seksualnych względem nieletnich jest w tym kraju bardzo rozpowszechnione. Okazuje się, że co druga dziewczyna w wieku od 15 do 19 lat doświadczyła przemocy fizycznej bądź seksualnej. S. Jacan podkreśliła, że najskuteczniejszą obroną przeciwko temu zjawisku jest rodzina.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl >>

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao