Druga grupa polskich biskupów spotkała się z papieżem. Co było tematem rozmowy?

Kwestie poruszane na spotkaniu z Papieżem dotyczyły Synodu, nowej ewangelizacji, migrantów i interpretacji dokumentu Vos estis lux mundi – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Spotkanie z Ojcem Świętym podsumował on podczas briefingu nt. wizyty ad limina apostolorum drugiej grupy biskupów, który odbył się 15 października w siedzibie Radia Watykańskiego. Dzisiaj biskupi zostali przyjęci na audiencji przez Ojca Świętego Franciszka.

Abp Gądecki przyznał, że spotkanie z Papieżem przebiegło w pełnej wolności wypowiedzi i wzajemnej życzliwości. „Takie spotkanie jest na pewno najpierw kwestią wiary, dlatego, że jest ono nie tylko spotkaniem z Następcą św. Piotra, ale z obecnie żyjącym Piotrem. I nie każdemu dana jest możliwość rozmowy z nim przez dwie godziny” – zauważył.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że kwestie poruszane na spotkaniu z Papieżem dotyczyły Synodu, nowej ewangelizacji, migrantów i kwestii interpretacji dokumentu Vos estis lux mundi. „To było najbardziej optymistyczne spotkanie, w którym uczestniczyliśmy w tym ostatnim czasie chodząc po różnych kongregacjach, dykasteriach, komisjach i radach. Każdy czeka na to końcowe spotkanie z Ojcem Świętym. Osobiście jestem pod urokiem tego spotkania, które z jednej strony pokazuje niesamowitą znajomość szczegółów z życia naszej Ojczyzny i sytuacji duszpasterskiej, a z drugiej strony też tę umiejętność podchodzenia do każdego problemu w sposób systematyczny” – powiedział.

Nawiązując jeszcze do spotkania z Papieżem, abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, stwierdził, że było ono bardzo pouczające. „Ta postawa Ojca Świętego z jednej strony zatroskania, pełna wsłuchiwania się, a z drugiej strony zaskoczył nas tym, że wobec każdego z biskupów, którzy zabierali głos, Ojciec Święty znał jakieś szczegóły z diecezji” – podkreślił. Dodał, że biskupi mogli porozmawiać z Papieżem na wiele tematów i wyszli ze spotkania bardzo ubogaceni.

Opisując wizytę w Kongregacji Nauki Wiary, abp Wojda SAC przyznał, że skupił się na dynamicznej sytuacji w Polsce, wyrażającej się w szybkich przemianach, które spowodowane są pandemią i nie tylko. „Proces odchodzenia ludzi od Kościoła czy wypisywania się z katechizacji – te problemy, które nieustannie się pojawiają, również w mediach – jak sobie radzić oraz jakie sugestie może dać nam Kongregacja jeśli chodzi o doświadczenie, które posiada z innych krajów i innych Konferencji Episkopatów” – zaznaczył.

Odnosząc się z kolei do wizyty w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, abp Wojda SAC powiedział, że została przedstawiona sytuacja Kościoła w Polsce, która jest zadowalająca. „W tym momencie poza Polską przebywa prawie 2900 księży, sióstr zakonnych i świeckich” – podkreślił i dodał, że jest to „wielki dar Kościoła w Polsce jeśli chodzi o pomoc personalną”.

Bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, przyznał, że „osobiste doświadczenie spotkania z Ojcem Świętym było niesamowite, dlatego, że Papież powiedział na samym początku, że spotyka się z nami, biskupami, jak brat z braćmi”. Dodał, że „całe to spotkanie to była obecność słuchająca”.

Opowiadając o wizycie w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, bp Kiciński CMF podkreślił, że zrelacjonował w tej dykasterii sytuację osób konsekrowanych w Polsce, których jest ponad 30 tys. Dodał, że w swojej relacji zwrócił uwagę na trzy punkty: formację, duchowość i przestrzeń apostolską.

„Z jednej strony osoby konsekrowane mierzą się ze spadkiem powołań i z różnymi problemami związanymi z restrukturyzacją, ale przede wszystkim to, co jest siłą napędową życia konsekrowanego, to jest czas poświęcony dla Pana Boga, czas modlitwy” – powiedział bp Kiciński. Podkreślił, że przedstawiciele Kongregacji bardzo mocno zwracali uwagę na świadectwo osób konsekrowanych, którego potrzeba w dzisiejszym świecie. Zwrócono także uwagę na zaangażowanie osób konsekrowanych w Kościele lokalnym.

BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama