Papież: nauka powinna być sposobem na budowanie pokoju

„Jesteście nauczycielami nowych pokoleń budowniczych pokoju” – powiedział Papież Franciszek do naukowców zgromadzonych na rozpoczynającym się właśnie dwudniowym międzynarodowym spotkaniu „Nauka dla Pokoju”.

Zorganizowała je diecezja Teramo-Atri i Uniwersytet w Teramo. Jak podkreślił rektor tej uczelni, Dino Mastrocola, celem inicjatywy jest przywrócenie światu nauki jego podstawowego zadania, jakim jest interakcja ze społeczeństwem w celu promowania pokoju.

Wydarzenie rozpoczęła sesja plenarna, podczas której wideoprzesłanie do zgromadzonych skierował na żywo Papież Franciszek. Następnie rozpoczęły się sesje robocze, które zostaną podsumowane jutro w sanktuarium św. Gabriela od Matki Bożej Bolesnej w Isola del Gran Sasso. Uczestnicy będą tam wspólnie celebrować jubileusz stulecia ogłoszenia tego świętego patronem włoskiej młodzieży.

W wideoprzesłaniu Ojciec Święty zaznaczył, że nauka ma ogromne możliwości gaszenia konfliktów poprzez przybliżanie społeczeństwom wyników badań, kształcenie młodych i tworzenie więzi społecznych. Papież podkreślił, że poznanie rzeczywistości jest konieczne, aby móc budować razem pokojowe społeczeństwa.  „Wiedza naukowa powinna być w zglobalizowanym świecie budulcem nowej kultury zdolnej do tworzenia społeczeństwa promującego godność i rozwój każdego człowieka” – powiedział Franciszek.

Gdy się uczciwie szuka, znajduje się prawdę

    „Wobec nowych wyzwań, wam, drodzy przyjaciele nauki, powierza się zadanie świadczenia o tym, jak można budować więzi społeczne. Można to robić przybliżając badania naukowe całej społeczności, od lokalnej do międzynarodowej. Razem można przezwyciężyć każdy konflikt. Nauka ma ogromne możliwości w procesie budowania pokoju! – powiedział Papież Franciszek. – Proszę was, abyście towarzyszyli formacji młodych, uczyli ich, by nie bali się wysiłku podejmowania badań naukowych. Od zawsze istnieje potrzeba mistrza, zaszczepia on we wszystkich pewność, że gdy się uczciwie szuka, to odkrywa się prawdę. Zmieniające się czasy potrzebują nowych adeptów wiedzy, a wy, drodzy naukowcy, jesteście nauczycielami nowego pokolenia budowniczych pokoju.“

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama