Papież: pokonanie głodu to jedno z najważniejszych wyzwań ludzkości

W przesłaniu na Światowy Dzień Żywności papież Franciszek podkreślił, że obecnie jednym z najważniejszych wyzwań ludzkości, jest pokonanie głodu raz na zawsze. Zaznaczył, że aby to osiągnąć, konieczna jest reforma produkcji i konsumpcji.

„Tylko wspólne działania zapewnią każdemu człowiekowi dostęp do pełnowartościowej i przystępnej cenowo żywności” – napisał Ojciec Święty.

Franciszek zaznaczył, że zmiany te nie zależą wyłącznie od zaangażowania rządów i organizacji, ale od reformy stylu życia każdego z nas. Podkreślił, że w obecnych czasach, jesteśmy świadkami prawdziwego paradoksu w zakresie dostępu do żywności: z jednej strony ponad 3 miliardy ludzi nie ma zapewnionej odpowiedniej diety, a z drugiej prawie 2 miliardy ma nadwagę lub jest otyłych z powodu przejedzenia i siedzącego trybu życia. „Aby ratować zdrowie planety i całej naszej populacji, musimy zachęcać do aktywnego uczestnictwa w zmianach na wszystkich możliwych szczeblach i reorganizować systemy żywnościowe jako całość” – napisał papież.

Franciszek wskazał, że jeśli rzeczywiście chcemy coś zmienić, musimy zachęcać producentów i konsumentów do dokonywania etycznych i zrównoważonych wyborów oraz uświadamiać młodym pokoleniom, jak ważną rolę odgrywają w urzeczywistnianiu świata bez głodu.

Papież podkreślił, że pandemia dała nam możliwość zmiany kursu i zainwestowania w globalny system żywnościowy, który będzie w stanie radzić sobie z przyszłymi kryzysami. Ważna jest dbałość o drobnych producentów, ułatwianie im dostępu do innowacji, które zastosowane w sektorze rolno-spożywczym, mogą wzmocnić odporność plonów na zmianę klimatu, zwiększyć produkcję żywności i poprawić jej jakość.

Ojciec Święty przypomniał także, że walka z głodem wymaga przezwyciężenia logiki rynku, która skupiona jest na zysku ekonomicznym i sprowadza żywność do roli kolejnego towaru. Dobro nas wszystkich wymaga wzmacniania logiki solidarności.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama