W poniedziałek mija 20. rocznica tragicznej śmierci bpa Jana Chrapka

Kościół radomski wspomina biskupa Jana Chrapka. W poniedziałek mija 20. rocznica jego tragicznej śmierci. 18 października 2001 roku bp Jan zginął w wypadku samochodowym. W jego pogrzebie uczestniczyło ok. 50 tys. osób.

Posługę biskupa Jana Chrapka wspomina Adam Włodarczyk, który w latach 1998 – 2002 sprawował urząd prezydenta Radomia z rekomendacji Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wspomina, że w 1999 roku do Radomia „przyszedł wyjątkowy człowiek, niskiego wzrostu, ale wielkiego ducha, który zmienił oblicze miasta i diecezji. Włodarczyk podkreślił, że działania biskupa Jana były prospołeczne. Mówi, że wiele jego inicjatyw było odpowiedzią na „szalejące wówczas bezrobocie i upadające zakłady pracy. - To był czas, kiedy ludzie nie wiedzieli, gdzie mają szukać wsparcia. To wówczas w Radomiu powstawały stołówki dla ubogich. Jako miasto pomagaliśmy organizacyjnie w tym zakresie. Biskup Chrapek dostrzegał, że Radom potrzebuje wsparcia. To właśnie dzięki niemu powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna. To był efekt rozmów biskupa Chrapka z Longinem Komołowskim, wiceprezesem Rady Ministrów oraz ministrem pracy i polityki społecznej. Biskup przełamał wszystkie wątpliwości związane z utworzeniem strefy. To jest ten ślad, który zostawił po sobie nietuzinkowy człowiek, który przejdzie do historii miasta – powiedział Adam Włodarczyk, który był gościem Radia Plus Radom.

Biskup Jan Chrapek był jednym z pomysłodawców Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest upamiętnienie pontyfikatu św. Jana Pawła II. - Warto przypomnieć, że kiedy powstała fundacja w diecezji radomskiej były miejsca, gdzie bezrobocie przekroczyło 40 procent. To wówczas zaczęliśmy podawać dłoń młodym ludziom, którzy chcieli się kształcić, nie mając środków finansowanych – powiedział ks. Dariusz Kowalczyk, prezes zarządu Fundacji DNT.

Ks. Dariusz Kowalczyk mówi, że bp Jan Chrapek kochał media. - Miał ogromy wpływ na ich kształtowanie. Zależało mu na tym, by istniały profesjonalne media katolickie krajowe i lokalne. Miał wówczas świadomość, że kształt życia społecznego i w pewnym sensie Kościoła, w dużym stopniu będzie zależał od tego, czy będziemy umieli tworzyć i korzystać z mediów – powiedział prezes zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Materialnym śladem posługi duszpasterskiej drugiego ordynariusza radomskiego jest Fundusz Biskupa Jana Chrapka, który istnieje przy Caritas Diecezji Radomskiej. W ciągu 20 lat współfinansował m.in. zakup mammografu. Wspierał profilaktyczny program raka piersi, adaptację budynku z przeznaczeniem na dom matki i dziecka - ofiar przemocy w rodzinie, działalność Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego, czy budowę ośrodka "Emaus". - Biskup Jan napisał, że w życiu najważniejsze jest żyć miłością do Boga i do ludzi. Z podziwem i wdzięcznością patrzymy na ciągle wyraźne ślady jego stóp, których nie zasypał piasek pędzony wiatrem historii. Z tej wdzięczności i zobowiązania zrodziła się przed 20 laty inicjatywa Funduszu im. bp. Chrapka – powiedział Zbigniew Miazga, prezes Funduszu Biskupa Jana Chrapka. Dodał, że dzisiaj Fundusz wydaje kalendarz diecezji radomskiej, a kapituła funduszu przyznaje nagrodę Viventi Caritate.

Ks. Damian Drabikowski, dyrektor radomskiej Caritas dodał, że bp Jan Chrapek pozostawił wyraźne ślady na polu działalności charytatywnej. - To postać, której ślady stóp odcisnęły się w naszej działalności, w dziełach, który istnieją do dzisiaj. To m.in. Katolicki Ośrodek Adopcyjny, który powstał kilka miesięcy przed jego śmiercią. Bp Jan jest dla nas wzorem do naśladowania – powiedział ks. Drabikowski.

20 lat temu, w czwartek 18 października biskup Jan Chrapek wracał do Radomia z zajęć prowadzonych dla studentów dziennikarstwa w Warszawie. Spieszył się na Mszę, którą miał odprawić o 18.00. Na wysokości miejscowości Siekluki, ok. godz. 17.15, zasłabł za kierownicą i zjechał na przeciwny pas ruchu prosto pod ciężarowego stara. Późniejsze badania wykazały, że żył jeszcze przez godzinę. Świadkowie wypadku próbowali wydobyć biskupa z rozbitego samochodu, jednak gdy przyjechała karetka, biskup już nie żył.

W jego pogrzebie w katedrze radomskiej uczestniczyło 50 tys. osób. Biskup Chrapek został pochowany w specjalnie wybudowanej krypcie w kruchcie po lewej stronie katedry. Na przedniej ścianie sarkofagu widnieje napis: "Jego Ekscelencja Biskup Jan Chrapek. Ur. 18 VII 1948 r. – zm. 18 X 2001. Ordynariusz Diecezji Radomskiej 1999-2001. „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię"

Biskup Jan Chrapek miał 53 lata. Był jednym z najpopularniejszych polskich biskupów, szczególnie dobrze znanym w środowisku dziennikarskim, z którym od lat blisko współpracował. Jego dewizą biskupią były słowa: „Quis ut Deus” (Któż jak Bóg).

Był przewodniczącym Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Odpowiadał z ramienia Rady Konferencji Biskupich Europejskich (CCEE) za media w Europie Środkowo-Wschodniej. Był wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. W czasie ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II był wiceprzewodniczącym Komitetu Episkopatu ds. wizyty apostolskiej Ojca Świętego w Polsce w 1999 r., był również organizatorem wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Polsce w 1997 r.

W 1969 r. złożył śluby zakonne w zgromadzeniu michalitów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 r. w Miejscu Piastowym z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Od połowy lat osiemdziesiątych do czasu nominacji biskupiej był przełożonym generalnym tego zgromadzenia. Sakrę biskupią przyjął 5 czerwca 1992 r. w Drohiczynie z rąk abp. Józefa Kowalczyka. Początkowo był biskupem pomocniczym diecezji drohiczyńskiej, w 1994 r. objął podobne stanowisko w diecezji toruńskiej, a w 1999 r. został biskupem radomskim.

Bp Chrapek ukończył Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej (zaocznie), w latach 1969-75 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym, od trzeciego roku studiów robił specjalizację w zakresie socjologii religii i zagadnień pastoralnych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W latach 1975-79 odbył studia doktoranckie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Od 1981 do 1983 r. był rektorem Papieskiego Sanktuarium ss. M. ad Rupes koło Rzymu. W latach 1984-86 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, wykładowcą na ATK i duszpasterzem inteligencji w parafii Matki Bożej Królowej Aniołów (księży michalitów) w Warszawie. Od 1986 do 1992 r. był przełożonym generalnym Zgromadzenia św. Michała Archanioła (michalitów). Pełnił również obowiązki przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Do ulubionych lektur bp. Chrapka należały dzieła z zakresu mistyki chrześcijańskiej (św. Katarzyna Sieneńska, św. Teresa z Avili, św. Jan od Krzyża, bł. Henryk Suzo, Tomasz á Kempis) oraz literatura z zakresu zagadnień duszpastersko-społecznych, poezja (Herbert, Miłosz, Szaruga, Tuwim, Kamieńska). Jego dewizą życiową były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”. Interesował się muzyką poważną, malarstwem, turystyką, zbierał również pamiętniki.

Przypomnijmy, że 18 października Kościół obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty. W tym dniu świętuje cała służba zdrowia: lekarze, pielęgniarki, czy siostry zakonne pracujące w szpitalach i domach opieki. Tego dnia w radomskiej katedrze będzie celebrowana msza święta w intencji pracowników służby zdrowia, a wcześniej, bo o 17.15 - zostanie odmówiona modlitwa różańcowa.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama