XV Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej

W tym roku to już XV edycja Przeglądu w Żorach na Śląsku. Ogólnopolski Przegląd o tematyce pokutnej i pasyjnej, mający charakter ekumeniczny, daje uczestnikom możliwość wymiany doświadczeń i podniesienia swojego poziomu wykonawczego.

Pierwsza edycja Przeglądu odbyła się 27 marca 2004 roku. W  Przeglądzie wzięły wówczas udział 24 chóry kościelne (w tym dwa ewangelickie) z województwa śląskiego. Na początku ustalono, że Przegląd odbywać się będzie co dwa lata, lecz debiut pokazał duże zainteresowanie i potrzebę organizowania Przeglądu każdego roku.

Symbolem Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach oraz główną nagrodą Grand Prix jest pozłacana 24-karatowym złotem pieta, której fundatorem jest ksiądz proboszcz parafii, w której odbywa się Przegląd - prałat Stanisław Gańczorz, a jej wykonania podjął się żorski artysta Alojzy Błędowski.

Trzecia edycja odbyła się 1 kwietnia 2006 roku i wówczas zainteresowanie było tak duże, że zgłoszenia nadchodziły z całego kraju. To zobligowało pomysłodawców do przeprowadzenia  trzeciej edycji już w formie ogólnopolskiej. Przegląd ma charakter ekumeniczny. Jego uczestnikami są chóry i zespoły śpiewacze wyznania chrześcijańskiego (katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego). Uczestników ocenia jury złożone z wybitnych muzyków.

Przesłuchania odbywają się w kościele  Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, a koncerty chórów uczestniczących w Przeglądzie w kościele Ewangelicko- Augsburskim w Żorach.

Data Przeglądu wypada zawsze w sobotę, tydzień przed Niedzielą Palmową. W tym roku przypada 28 marca.

Portal Opoka od wielu lat obejmuje Przegląd patronatem medialnym.

źródło: Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, pasyjne.zory.pl

***

EDIT z 12.03.2020: z powodu profilaktyki dot. koronawirusa, przegląd został w tym roku odwołany. Szczegóły: tutaj >>

Szczegóły na stronie Przeglądu: pasyjne.zory.pl >>

Strona Przeglądu na Facebooku >>

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao