Film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” wkrótce w kinach!

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to oficjalna produkcja uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski.

W tytułowej roli w filmie wystąpił Ksawery Szlenkier, któremu na dużym ekranie partnerują m.in.: Ida Nowakowska, Marcin Kwaśny, Adam Fidusiewicz, Agnieszka Kawiorska, Lech Dyblik oraz Małgorzata Kożuchowska jako Matka Róża Czacka.

„Jako Arcybiskup Metropolita Warszawski pragnę osobiście zatwierdzić, że pełnometrażowy, fabularny film, pod tytułem „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki jest oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych Stefana kardynała Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej oraz obchodów roku 2021, którego Prymas Tysiąclecia jest patronem” – podkreśla kard. Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski.

Jest rok 1944, w ferworze wojny poznajemy młodego księdza Wyszyńskiego, który niedawno został mianowany kapelanem oddziału na terenie Puszczy Kampinoskiej. Równolegle działa on w powstańczym szpitalu. Wszyscy znają go tam pod pseudonimem „Radwan III”. Wojenna rzeczywistość jest dla ks. Wyszyńskiego kuźnią charakteru, walką o nadzieję i miłość, szczególnie wobec nieprzyjaciół. Jak w wojennej codzienności mamy wybaczać – pyta bohater, zwracając się do Źródła swego powołania. W czasie krytycznych sytuacji takich jak rewizja szpitala przez oddziały SS czy podczas łapanki, Wyszyński staje w obliczu próby. Stara się dzielnie wspierać swoich kompanów, dodając im nadziei.

Widziana w oddali płonąca Warszawa i przynoszone przez wiatr spalone fragmenty książek przypominają o trwającym w mieście Powstaniu. Kolejne transporty rannych ze stolicy wymagają natychmiastowej opieki, a niemieckie patrole przeczesują teren w poszukiwaniu wycofujących się bohaterów. W tych niezwykle trudnych czasach hartuje się siła ducha i wielkość serca przyszłego Prymasa Polski. W ogłuszającym huku ostrzałów artyleryjskich, przy łóżkach rannych Powstańców, czy podczas mrożących krew w żyłach spotkań z bezdusznymi hitlerowskimi żołnierzami – wiara ks. por. Wyszyńskiego się hartuje i kształtuje. „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to opowieść o człowieku, który w obliczu wojny musi dokonywać trudnych wyborów i odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?”.

„Bez tego fragmentu życia Księdza Prymasa nie zrozumiemy jego słów, iż niepodległość jest najpiękniejszym darem, jaki Opatrzność daje ludziom, narodom i państwom” – mówi Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Przygotowaliśmy wojenny film fabularny, który pokazuje nieznaną twarz Wyszyńskiego, jego rozterki i zaangażowanie w walkę o Polskę. Wszystko to co wydarzyło się po 1946 roku w życiu Prymasa jest nam znane. Mało kto wie o wojennym wątku Wyszyńskiego. Dlatego powstał ten film. Tym bardziej, że jak przyznawał późniejszy Prymas - „Powstanie Warszawskie mnie ukształtowało”. Dlatego aby zrozumieć Prymasa, trzeba zobaczyć ten film” – podkreśla Tadeusz Syka, reżyser i producent filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”.

„Postać Wyszyńskiego wydawać się mogła prosta tylko na pierwszych etapie rozmów o filmie. Już pierwszego dnia zdjęciowego wiedziałem, że to nie jest postać jednoznaczna, a sam film nie pokazuje wyłącznie księdza, ale przede wszystkim człowieka” – powiedział Ksawery Szlenkier. „Najważniejsze dla mnie było, aby nie zagrać pomnika a człowieka, który w obliczu wojny, musi podejmować trudne wyzwanie i decyzje” – dzieli się Ksawery Szlenkier, odtwórca roli tytułowej.

***

Producentami filmu są bracia Tadeusz i Maciej Sykowie. Koproducentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”. Bracia Sykowie współtworzą studio filmowe High Hope Films. Dotychczas znani są z takich filmów jak: „The Human Experience Wszystko o człowieku” - (32 nagrody na różnych festiwalach), „Outcasts - Szare Anioły”, „Pewność”. Są autorami blisko 30 pełnometrażowych filmów dokumentalnych o różnej tematyce. Prowadzą również własny kanał na platformie Youtube: „Do zobaczenia w Niebie”. Autorem scenariusza filmu „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” jest Tadeusz Syka, który jako spiritus movens projektu podjął się reżyserii filmu, przy współudziale Jakuba Nurzyńskiego („Wiedzmin - Pół wieku poezji później”). Autorem zdjęć jest Krzysztof Mieszkowski, który na planie dowodził pionem operatorskim (łącznie: 5 operatorów). Realia epoki odtwarzają w pierwszej kolejności Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa „Bemowo”, Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach oraz Grupy Kaskaderskie „Stunt Forces” oraz „Primie Fury” oraz statyści z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z całej Polski. Ponadto w filmie pojawiają się szerokie efekty pirotechniczne w wykonaniu mistrza pirotechniki Artura Sobieraja. Bezpieczeństwa na planie pilnował Pion Ochrony Wojska Polskiego z Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Oddział Straży Pożarnej w Laskach. Konsultacji historycznych podjęli się Tomasz Karasiński, Grzegorz Krynicki oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Produkcja była nagrywana w okolicach Warszawy, na terenach tzw. „Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej” czyli są to: Laski, Izabelin, Sieraków, Wiersze, Granice oraz obszar Puszczy Kampinoskiej.

W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, kaskaderzy, oryginalne pojazdy historyczne takie jak: Opel Blitz, MercedesL4500A, Volkswagen Kubelwagen, 120-letnia furmanka czy motocykl BMW R75. Na planie pojawiają się również konie, w tym jeden wyścigowy (klasa olimpijska).  Mnóstwo pracy mieli także scenografowie i kostiumografowie. Na potrzeby filmu odtworzono mundur Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej - jedyny taki w Polsce. Mundur odtworzono na podstawie przedwojennego rozporządzenia Ministra Wojny z lat 30. XX wieku. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala. Część oryginalnej scenografii z epoki została wypożyczona z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Ponadto w produkcji pojawia się ponad 100 sztuk broni palnej z epoki oraz oryginalne elementy umundurowania polskiego i niemieckiego. W czasie produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”

W kinach od 17 września 2021
Czas trwania: 90 minut
Produkcja: Polska 2021; Dystrybucja w Polsce: Kino Świat Sp. z o.o.

źródło: Kino Świat Sp. z o.o.

„Wielkie serce” – teledysk TAU promujący film o kard. Wyszyńskim

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama