Forum 590: czego potrzebują polscy przedsiębiorcy, by podbijać nowe rynki?

„Forum 590 to platforma dialogu poruszającego ważne dla polskich przedsiębiorców tematy” – mówi Remigiusz Kopoczek, prezes spółki Kongres 590. Pierwsze spotkanie w ramach tego cyklu dotyczyło tematu: „Ekspansja szansą polskiej gospodarki – Chiny, Indie, Afryka”.

„Według najnowszych danych GUS krajowy eksport w 2020 roku wzrósł o 2,8 proc. w ujęciu r/r. Z zaproszonymi ekspertami rozmawialiśmy o tym, jakie mechanizmy mogą wzmocnić ten trend oraz jakie bariery napotykają polscy eksporterzy w legislacji oraz na rynkach światowych. Skupiliśmy się na rejonach, które do tej pory nie były przez nas odpowiednio wykorzystane, a dają naszym przedsiębiorcom ogromne możliwości” – mówi Remigiusz Kopoczek.

Jak poprawić współdziałanie państwo – eksporterzy?

Całe wydarzenie odbyło się online i złożyły się na nie trzy panele. Pierwszy skupił się na dyskusji o konieczności poprawy współdziałania pomiędzy administracją publiczną i przedsiębiorcami. Uczestniczący w debacie prof. Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, podkreślał, że wsparcie polskiego biznesu jest jednym z głównych aspektów zagranicznych wizyt prezydenta Andrzeja Dudy. Jako przykład wskazał rynek meksykański. Dzięki wizycie prezydenta w Meksyku i podpisaniu stosownych umów, polski biznes ma otwarte drzwi do tego kraju.

Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), wskazał, że ważne jest wyposażenie przedsiębiorców w wiedzę, jak takiej ekspansji dokonać i zapewniał o pełnym wsparciu polskiego biznesu przez PAIH.

Nowy model wsparcia rządowego dla polskiego biznesu w Chinach, Indiach i Afryce

Drugi panel poruszał tematykę regulacji i deregulacji nowych rynków: Chin, Indii i Afryki. Minister Zbigniew Gryglas z Ministerstwa Aktywów Państwowych podkreślił, że rynki eksportowe są jednym z elementów napędzających koniunkturę. Wskazywał, że dzięki wchodzeniu na nowe rynki można w pewnym stopniu stabilizować przychody i uniezależniać się od tendencji gospodarczych panujących w danym regionie.

Eksperci z Instytutu Myśli Schumana, z prof. Zbigniewem Krysiakiem na czele, zwrócili uwagę na to, że wykorzystanie potencjału tak potężnego rynku jak np. indyjski wymaga wykreowania nowego modelu wsparcia biznesu, w innej niż dotychczas, skali. Rodzi to potrzebę utworzenia ministerstwa, które zajmowałoby się tylko rozwojem polskiego eksportu. Takie ministerstwo powinno ściśle współpracować z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, polską dyplomacją, PAIH, izbami gospodarczymi.

Pomoc instytucji finansowych, doradców, przygotowana infrastruktura

Trzeci panel, bazujący na konkretnych przykładach, dotyczył modeli współpracy na nowych rynkach. Znawcy tematu wskazywali na istniejące rozwiązania, będące zachętą i wzmocnieniem dla polskich przedsiębiorców za granicą. Mówił o tym m.in. Maks Kraczkowski, wiceprezes zarządu PKO Bank Polski. Polskie firmy, myśląc o ekspansji, oczekują stabilnego wsparcia na miejscu, nie tylko w postaci narzędzi czy rozwiązań oferowanych przez bank, ale przede wszystkim wsparcia doradców.

Piotr Fic, p.o. prezesa zarządu Biomed Lublin S.A., firmy produkującej leki oparte na patogenach, zwrócił uwagę na aspekt załamania się z powodu pandemii łańcuchów dostaw w większości branż. Wskazał, że wygrywają teraz te firmy, które mają własne moce produkcyjne.

Kolejne spotykanie z cyklu Forum 590 odbędzie się już wkrótce.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama