Liturgia to nie tylko obrzędy. To styl życia!

Jeśli masz problem z tym, jak dobrze przeżyć Eucharystię, lub rozpraszasz się w jej trakcie – sięgnij po książkę „Liturgia krok po kroku”! Autorzy, dzieląc się swoją pasją i umiłowaniem liturgii oraz rzetelną wiedzą teologiczną, krok po kroku, wyjaśniają co dzieje się podczas Mszy świętej.

Choć znamy Eucharystię prawie na pamięć, to dzięki uważności i bardziej świadomemu uczestnictwu, możemy się nią zachwycić na nowo, odsłonić jej głębsze znaczenie i czerpać z tych owoców w codziennym życiu. Ta publikacja właśnie temu służy.

Książka ta zrodziła się z pragnienia ks. Wojciech Nowickiego, który, jak sam mówi: „Będąc seminarium, ponieważ nigdy nie byłem ministrantem, w kwestii liturgii ciągle o coś dopytywałem. W końcu trafiłem na «Ducha liturgi»i kard. Ratzingera. Wtedy zrozumiałem, że liturgia to nie tylko obrzędy, rytuał, ale coś znacznie więcej: to styl życia, jaki mam przyjąć, a jest to styl życia Chrystusa Pana”. Tak powstał pomysł, by na antenie Radia Emaus stworzyć audycję poświęconą liturgii i przyjrzeć się jej krok po kroku. Do udziału w tym projekcie zaproszony został dominikanin Tomasz Grabowski OP, przez lata związany z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym w Krakowie i zaangażowany w rekolekcje liturgiczne „Mysterium fascinans”, twórca licznych vlogów o liturgii, człowiek posiadający nie tylko wiedzę teologiczną, ale potrafiący przełożyć ją na praktykę.

„Liturgia krok po kroku” jest więc „wzięciem na warsztat” Eucharystii i precyzyjnym przyjrzeniem się jej w całości, tj. wszystkiemu temu, co dzieje się od momentu fizycznego przekroczenia progu kościoła aż do opuszczenia jego murów.

To, co w sposób szczególny wyróżnia tę publikację, to m.in. przystępny, plastyczny i obrazowy język (okraszony licznymi anegdotami), pogłębiona analiza niemalże każdego wykonywanego podczas liturgii gestu i padającego w niej słowa, a także autentyczna i żywa fascynacja autorów.

Czytelnik zostaje zabrany w podróż, podczas której odkrywa na nowo z pozoru dobrze znane treści, nadając im miejscami właściwe znaczenie. Owocem jest m.in. uważniejsze uczestnictwo we Mszy świętej, pełniejsze przeżywanie wiary i nauka czerpania z jej owoców w codzienności.

„Najważniejsze jest, żeby z otwartymi głową i sercem przygotować się do Mszy świętej, a podczas niej mieć otwarte oczy, słuchać tego, co jest mówione i w sercu potwierdzać słyszane słowa. Wówczas jest szansa, że każdy dzień stanie się eucharystyczny, będzie przeniknięty łaską, którą z niej czerpiemy. Niech ona kształtuje naszą codzienność!” – czytamy w „Liturgia krok po kroku”.

Patronat nad książką objęli: „Przewodnik Katolicki”, tygodnik „Idziemy”, „Christianitas”, miesięcznik „W drodze”, Opoka.org.pl, Wiara.pl, Aleteia.pl, Dominikanie.pl, Siódma9, Radio Doxa, Radio Nadzieja, Radio Emaus.

O autorach:

Tomasz Grabowski OP (ur. 1978 r.) – dominikanin, ceniony rekolekcjonista, duszpasterz. W latach 2005–2016 prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, a od września 2016 roku prezes Wydawnictwa W drodze. Autor książki napisanej w czasach pandemii Covid-19 Wiara w czasach zarazy (2020). Współautor książek powstałych na podstawie serii emitowanych na portalu dominikanie.pl: Decyzje, które zmieniły świat (2020), Droga do zbawienia (2020), Prosta modlitwa (2020).

ks. Wojciech Nowicki (ur. 1984 r.) – prezbiter archidiecezji poznańskiej, duszpasterz dziennikarzy, odpowiedzialny za programy katolickie w poznańskim oddziale Telewizji Polskiej. Od 2016 roku redaktor naczelny Radia Emaus oraz od 2021 roku redaktor naczelny tygodnika „Przewodnik Katolicki”. Należy również do grona celebransów sprawujących liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama