W święta – akcja Kolędnicy Misyjni 2016/2017

Tegoroczni kolędnicy misyjni pomogą dzieciom w Tajlandii i zwrócą uwagę na obecny tam dramat „dzieci niewidzialnych”.

Polskie dzieci z kół misyjnych będą odwiedzać rodziny od 26 grudnia do 6 stycznia. Przedstawią specjalnie przygotowaną na ten rok kolędniczą scenkę poświęconą sytuacji ich rówieśników w Tajlandii oraz zbiorą ofiary, aby im pomóc.

„Kolędnicy misyjni” wpisują się w hasło tegorocznego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”. Idą i głoszą, że Boża miłość jest adresowana do każdego – mówił ks. Tomasz Atlas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, zapowiadając 20 grudnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski koordynowaną przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci akcję Kolędnicy Misyjni 2016/1017. Podczas spotkania scenkę kolędniczą zaprezentowali mali kolędnicy ze SP Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie.

Gościem specjalnym spotkania zapowiadającego kolędniczą inicjatywę była Gabriela Kühn z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Mówiła m.in. o krzywdzie dzieci tzw. niewidzialnych czyli takich, które nie istnieją w ewidencji ludności w skutek zaniedbań rodzin i urzędów. „Dzieci niewidzialne” nie mogą korzystać z systemu opieki medycznej ani ukończyć szkoły, częściej też niż ich rówieśnicy padają ofiarami przemocy i handlu. Gabriela Kühn zwracała uwagę na to, że jednym z niebezpieczeństw, na które narażone są te dzieci jest komercyjne wykorzystywanie. Podkreśliła, że problem bezpaństwowości, czyli tzw. „niewidzialności”, dotyczy współcześnie ponad 430 tys. mieszkańców Tajlandii.

– Potrzeby są ogromne, bo jest mnóstwo dzieci, które żyją na wysypiskach śmieci, które nie chodzą do szkoły, które nie mają opieki medycznej – mówił ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

W roku 2015 polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci zebrały 1599622, 82 zł (385451,28 USD). W tej sumie zawarte są ofiary z ich osobistych wyrzeczeń (242807,74zł), dar dzieci pierwszokomunijnych (847975,40 zł), ofiary zebrane przez kolędników misyjnych (263 016,78 zł) oraz ofiary pochodzące z różnych akcji na rzecz misji organizowanych w parafii lub szkole (775115, 97zł). Ofiary te zostały przekazane na projekty w Madagaskarze, Algierii, Angoli, Etiopii, Trynidadzie i Tobago, Bangladeszu, Indiach oraz Libanie. W ubiegłym roku kolędnicy misyjni z 40 diecezji oraz ordynariatu polowego zebrali kwotę 775115,97 zł. Przekazano ją na pomoc dzieciom na Madagaskarze.

PDMD/BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama