„Właśnie się taki narodził, co wszystkim dogodzi!”

Ponad 1500 wiernych uczestniczyło o północy w Pasterce w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.

Ponad 1500 wiernych uczestniczyło o północy w Pasterce w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze. Przed Mszą Świętą proboszcz ks. Eugeniusz Burzyk procesyjnie wniósł figurę Dzieciątka do specjalnie zbudowanej dużej stajenki przed kościołem. Stajenka wewnątrz kościoła w tym roku została połączona z ołtarzem. W kazaniu proboszcz wyznał, że rozważał postawienie żywej szopki, jednak to zawsze byliby tylko „aktorzy”, a tymczasem na ołtarzu codziennie mamy żywego Jezusa. Dlatego też prawdziwie żywa szopka to taka, która złączona jest z ołtarzem: „Wszystkie świąteczne zwyczaje i symbole mają prowadzić nas do Boga żywego, obecnego w Eucharystii”. Przypomniał, że tak wiele zależy od otwarcia się na Nowonarodzonego Jezusa, czyli na Eucharystię. Nawiązał komiksu w świątecznej gazetce parafialnej, którego autorka wymyśliła hasło: „Właśnie się taki narodził, co wszystkim dogodzi!”, świadomie używając czasu przyszłego, a nie przeszłego, bo przyjęcie, a tym samym skuteczność łask oferowanych przez Jezusa zależy od zaangażowania człowieka. Ks. Burzyk zwrócił uwagę na to, że świąteczne prezenty mają znaczenie religijne, przypominają o zbawieniu, największym darze przychodzącego na świat Jezusa: „Otrzymane prezenty rozpakowujemy z ciekawością, radością i zaangażowaniem; gdybyśmy z tak samo «rozpakowywali» łaski, którymi obdarowuje nas Nowonarodzony Jezus, inaczej wyglądałoby nasze życie”. 

Podczas Mszy Świętej śpiewał parafialny chór „Canticum Novum” oraz zespół młodzieżowy. Obecni byli górnicy z kopalni „Brzeszcze” ze swoim sztandarem.

Komiks: Kuba Jarnot, Małgorzata Kuderska

Zdjęcia: Jerzy Zajda

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama