Kościół w Polsce 2016 – najważniejsze wydarzenia

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2016 roku w Kościele w Polsce.

STYCZEŃ

4 – Mimo intensywnych przemian, religijność polskich katolików cechuje stabilność. Od 2008 r. około 40 proc. Polaków uczestniczy regularnie w niedzielnej Eucharystii i 16 proc. co niedziela przyjmuje Komunię świętą – dane te przedstawił Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce.

5 – Bp Tadeusz Lityński, nowy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbył ingres do katedry w Gorzowie Wielkopolskim. 53-letni hierarcha zastąpił bp. Stefana Regmunta, który ze względów zdrowotnych przeszedł na emeryturę.

6 – Około 1,5 miliona ludzi przeszło ulicami 420 polskich miast (to blisko 100 więcej niż rok wcześniej) w Orszakach Trzech Króli. Marsze odbyły się także w 16 innych krajach, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, USA, na Ukrainie, a nawet w Rwandzie i Ekwadorze. W Watykanie Orszak Trzech Króli pozdrowił papież Franciszek, a w Warszawie do wspólnego kolędowania dołączył prezydent Andrzej Duda z małżonką.

6 – Na misjach pracuje 2040 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy głoszą Ewangelię w 97 krajach na wszystkich kontynentach – poinformował KAI o. Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji. W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, obchodzono Dzień Pomocy Misjom.

17 – Ekumeniczna modlitwa na Cmentarzu Żydowskim, debata biblijna, wykład nt. historii żydów na Kujawach, nabożeństwo ekumeniczne w katedrze i program artystyczny złożyły się na centralne obchody XIX Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, które odbyły się w Toruniu.

18-25 – Pod hasłem "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (por. 1 P 2,9) inspirowanym słowami z 1 Listu św. Piotra obchodzono Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań odwiedzali świątynie bratnich Kościołów i wspólnie modlili o pełną i widzialną jedność chrześcijan.

21 – minęło 25 lat od przywrócenia przez Stolicę Apostolską Ordynariatu Polowego w Polsce. W 1945 r. władze komunistyczne nie zezwoliły na odtworzenie działającego od 1919 r. biskupstwa polowego.

26 – "Chrześcijanie i muzułmanie - razem wobec przemocy popełnianej w imię religii” – pod takim hasłem obchodzono XVI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Wyznawcy obu religii spotkali się w auli kurii warszawsko-praskiej, aby rozmawiać na temat wyzwań współczesnego świata.

LUTY

2 – Pod hasłem „Życie konsekrowane – darem miłosierdzia” – polscy zakonnicy z prawie 180 zakonów, w tym 13 kontemplacyjnych i 61 męskich obchodzili swoje święto. Prowadzą oni domy opieki, jadłodajnie, hospicja i ośrodki wychowawcze; organizują szkoły, świetlice dla dzieci z ubogich rodzin i wyjazdy wypoczynkowe; głoszą Chrystusa na zagranicznych misjach i podczas rekolekcji w parafiach; służą modlitwą i wspierają duszpasterstwa. Podczas tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego zbierano pieniądze na pomoc tym wspólnotom, które ze względu na swoją modlitewną posługę w Kościele, nie opuszczają swoich klasztorów.

7 – Pod hasłem "Młodzi, nie dajcie się zniewolić" rozpoczął się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Według GUS alkoholizm jest przyczyną co piątego rozwodu. Coraz częściej po alkohol sięgają kobiety i osoby niepełnoletnie. Bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości nawet 4 mln Polaków cierpi z powodu problemów alkoholowych w rodzinie, bardzo często są to osoby współuzależnione.

17-22 – Abp Stanisław Gądecki odwiedził Syrię i Liban. Głównymi motywami wizyty przewodniczącego KEP były: modlitwa o pokój na Bliskim Wschodze, pomoc humanitarna i spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi. W czasie obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, 8 listopada 2015 przeprowadzono ogólnopolska zbiórkę. 1 mln 200 tys. euro z tej kwesty przekazano potrzebującym w Syrii, nie tylko katolikom.

19 – Zaczął obowiązywać dekret KEP ws. wystąpień z Kościoła i powrotu do jego wspólnoty. "Kościół boleje z powodu odejścia ochrzczonych ze wspólnoty Kościoła, ale czerpiąc przykład od miłosiernego Boga z miłością przyjmuje tych, którzy do niej powracają" – głosi dekret. Dokument zaczął obowiązywać po uzyskaniu recognitio Stolicy Apostolskiej, zastępując zasady dotyczące apostazji przyjęte przez KEP w 2008 r.

MARZEC

2 – Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, objął funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP. Dotychczas pracami tego gremium przez dwie kadencje kierował abp Stanisław Gądecki.

11-13 – Pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa" obradował X Zjazd Gnieźnieński. W wydarzeniu, które ma charakter modlitewno-dyskusyjny uczestniczyli przedstawiciele różnych Kościołów i religii, politycy (w tym prezydent RP), intelektualiści i osoby zaangażowane w różne dzieła Kościoła. "Wierzymy, że przyszłość świata, Europy i Polski zależy w dużej mierze od wspólnego świadectwa chrześcijan różnych wyznań" – głosi przesłanie Zjazdu. Gościem zgromadzenia był m.in. kard. Luis Antonio Tagle z Filipin.

17 – Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego i naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, w Markowej na Podkarpaciu otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Pozdrowienia dla uczestników uroczystości przesłał papież Franciszek. Uroczystości rozpoczęły się od modlitw żydowskich i chrześcijańskich na cmentarzu w miejscowości Jagiełła, gdzie spoczywają Żydzi zamordowani razem z Rodziną Ulmów. Następnie podobną modlitwę odmówiono w Markowej, gdzie znajduje się grób Ulmów.

20 – W Niedzielę Palmową Tysiące młodych wiernych uczestniczyło w całej Polsce w 31. Światowych Dniach Młodzieży obchodzonych na szczeblu diecezjalnym. Biskupi zachęcali młodych do czynienia w swym życiu dzieł miłosierdzia wobec bliźnich. Podczas Mszy św. zbierano ofiary pieniężne na "Bilet dla Brata" – specjalny fundusz dla uczestników tegorocznych ŚDM w Krakowie zza wschodniej granicy.

30 – Nie można poprzestać na obecnym kompromisie z 1993 r., która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję – stwierdziło prezydium KEP w specjalnym komunikacie. Biskupi zaapelowali do parlamentarzystów i rządzących o podjęcie inicjatyw ustawodawczych i uruchomienie programów, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu.

KWIECIEŃ

6 - Alina Petrowa-Wasilewicz została laureatką nagrody dziennikarskiej "Ślad". Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej odebrała nagrodę im. Bp. Jana Chrapka za „konsekwentne i pełne pasji przybliżanie postaci wybitnych postaci Kościoła, zwłaszcza kobiet oraz promowanie wzorców życia według nowego feminizmu Jana Pawła II”.

7 - Filozof i duszpasterz o. Jan Andrzej Kłoczowski OP, pisarz i publicysta Jerzy Sosnowski oraz opiekun bezdomnych, założyciel Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Barka” ks. Józef Krawiec zostali laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

7-10 - Prezentacja prawie 10 tys. tytułów przygotowanych przez 180 wydawnictw a także pokazy filmów, wystawy, koncert i spotkania autorskie – złożyły się na program XXII Targów Wydawców Katolickich w Warszawie. Gościem imprezy był m.in. kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, którego uhonorowano Feniksem Diamentowym za książkę "Dogmatyka katolicka", opublikowaną w Wydawnictwie WAM. Laureatem Nagrody Głównej FENIKS 2016 został prof. Leszek Mądzik, twórca i dyrektor Sceny Plastycznej KUL.

8 - Polscy biskupi popierają wszelkie działania na rzecz całkowitej ochrony życia ludzkiego, jednocześnie są zdecydowanie przeciwni karaniu kobiet, które dopuściłyby się zabójstwa dziecka. Takie stanowisko Episkopatu przekazał diecezjalnym duszpasterzom rodzin i doradcom życia rodzinnego ks. dr Przemysław Drąg.

14-16 - Pod hasłem "Gdzie chrzest, tam nadzieja!", w Gnieźnie i w Poznaniu odbyły się kościelno-państwowe obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Złożyły się nań uroczyste liturgie pod przewodnictwem Legata Papieskiego, kard. Pietro Parolina, Nadzwyczajne obrady Zgromadzenia Narodowego oraz wielkie święto nowej ewangelizacji na poznańskim stadionie INEA. W obchodach uczestniczył Polski Episkopat i biskupi z Polskiej Rady Ekumenicznej, delegacje Konferencji Biskupich z Europy, najwyższe władze RP z prezydentem i premierem oraz Korpus Dyplomatyczny.

Na Ostrowie Lednickim, jednym z miejsc, gdzie mógł się dokonać chrzest Mieszka, Prymas Polski przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu. Podczas Mszy w gnieźnieńskiej katedrze abp Wojciech Polak apelował o odważne sięganie do laski chrztu i pokonywanie podziałów Polsce. Do wierności przyrzeczeniom chrztu wezwał wiernych także przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas Mszy w katedrze pozdańskiej.

28 - Chrzest Polski to jedno z najistotniejszych i przełomowych wydarzeń dla losów naszego kraju. Spośród wydarzeń XX-wiecznych Polacy za znaczące uważają m.in. wybór Karola Wojtyły na papieża – wynika z badań CBOS nt. świadomości historycznej Polaków.

30 - Adam Szal, 62-letni biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą przemyskim. Zastąpił na tym stanowisku abp. Józefa Michalika, który w związku z ukończeniem 75. roku życia przeszedł na emeryturę. Ingres nowego metropolity do bazyliki archikatedralnej w Przemyślu odbył się 21 maja.

MAJ

3 - Z udziałem Episkopatu Polski i ok. 30 tys. wiernych na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski. Miały one charakter dziękczynienia za 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 50. rocznicę Milenijnego Aktu Oddania. Szczególnym akcentem święta było złożenie nowego Aktu Zawierzenia Matce Bożej podpisanego dzień wcześniej na Jasnej Górze przez biskupów.

3 - W wieku 84 lat zmarł abp Tadeusz Gocłowski, emerytowany metropolita gdański, wieloletni członek Rady Stałej KEP, wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń i tytułów, m.in. Order Orła Białego w 2011 r.

15 - Pod hasłem „Każde życie jest bezcenne!”, ulicami 140 miast przeszły wielotysięczne, kolorowe Marsze dla Życia i Rodziny. Ich uczestnicy przypominali o wartości każdego ludzkiego życia od chwili poczęcia, a także o rodzinie jako dobru, o które należy dbać w sposób szczególny.

18 - W Toruniu odbyła się konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła. W uroczystości konsekracji świątyni wznoszonej z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kard. Zenon Grocholewski powiedział w homilii, że o. Rydzyk nie zraził się atakami tych, "którzy chcą uczyć demokracji i wolności mediów".

26 - Wezwanie do narodowej zgody, pokoju i jedności, zachęta do pełnienia uczynków miłosierdzia i zaproszenie do udziału w Światowych Dniach Młodzieży – to główne tematy, jakie polscy biskupi podjęli podczas homilii w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

CZERWIEC

24 - Prezydium KEP wezwało do pojednania polsko-ukraińskiego. W specjalnym komunikacie przed 73. rocznicą zbrodni wołyńskiej wskazano, że „chrześcijańskie przebaczenie jest wartością bezwarunkową obejmującą nawet największe niegodziwości, takie jak zabijanie niewinnych ludzi i ludobójstwo, czy przymusowe przesiedlenia”. Biskupi piszą, że „wzajemne przebaczenie między narodami polskim i ukraińskim jest szczególnym wymogiem religijnym i moralnym, jaki staje przed nami w przeżywanym obecnie Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia (…).

30 - Przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego podpisali w Warszawie wspólne przesłanie w sprawie uchodźców. "Rozwiązanie problemu migracyjnego w Polsce i w Europie wymaga współpracy ludzi dobrej woli na wielu płaszczyznach. Potrzebna jest hojność i roztropność, otwarcie serca i ustanowienie praw gwarantujących poszanowanie godności własnych obywateli i tych, którzy proszą o pomoc" – czytamy w przesłaniu.

LIPIEC

10 - Około 100 tys. osób uczestniczyło w 25. Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasna Górę. "Miłosierdzie jest wyrazem wiary, a wiara jest podstawą miłosierdzia" – podkreślił podczas Mszy św. abp Stanisław Gądecki. Spotkanie było dziękczynieniem za chrzest Polski i dzieła podejmowane przez toruńską rozgłośnię. W uroczystości uczestniczyło ok. 100 tys. osób, w tym premier Beata Szydło.

12 - W wieku 67 lat zmarł abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, biskup senior diecezji radomskiej, bliski współpracownik trzech papieży. Został pochowany w katedrze radomskiej, 19 lipca.

20-25 - Odbył się pierwszy etap Światowych Dni Młodzieży: Dni w Diecezjach, w których uczestniczyło 115 tys. młodych z 135 krajów świata. Zostali oni rozlokowani w domach u polskich rodzin. Uczestnicząc w spotkaniach modlitewnych, wycieczkach, koncertach, odwiedzając muzea i rezerwaty przyrody poznawali polską religijność, kulturę, historię i zwyczaje. Około 300 tys. odwiedziło teren niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau a ok. 200 tys. Jasną Górę. Dla wielu uczestników Dni w Diecezjach był to pierwszy kontakt z Europą.

21 - Prawie 1,7 mln zł zgromadzono w ramach akcji „Bilet dla Brata”, podczas której przez 2 lata polska młodzież zbierała pieniądze dla swoich rówieśników z 10 krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia, by ci mogli uczestniczyć w ŚDM. W inicjatywę włączyli się także Polacy z zagrani – poinformowało Krajowe Biuro Organizacyjnego ŚDM.

27-31 - Papież Franciszek przebywał w Polsce z pięciodniowa wizytą apostolską. Jego pobyt związany był głównie ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, które przebiegały pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Ponadto Franciszek uczcił na Jasnej Górze 1050. rocznicę chrztu Polski, modlił się w przejmującym milczeniu na terenie b. niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau i odwiedził chore dzieci w krakowskim szpitalu. Podczas Mszy wieńczącej ŚDM z udziałem ponad 1,5 mln wiernych, zachęcił młodych ze wszystkich kontynentów, by Ewangelia była ich "nawigatorem" na drogach życia. I ogłosił, że kolejne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 roku w Panamie.

Papieskie słowa i gesty były przez młodzież bardzo gorąco i serdecznie. Franciszek przemawiał do nich nie tylko podczas Mszy św. i nabożeństwa Drogi Krzyżowej, ale też – trzykrotnie – ze słynnego "okna papieskiego" przy Franciszkańskiej, kierując do słuchaczy bardzo konkretne rady i wskazówki na temat życia, małżeństwa, choroby, przemijania i cierpienia...

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszyły katechezy głoszone w 33 językach przez biskupów z różnych stron globu. Widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach – złożyły się na Festiwal Młodych. W kilkudziesięciu miejscach w Krakowie i okolicach odbyło się blisko 250 edukacyjnych, kulturalnych i sportowych wydarzeń przygotowanych przez wielu znanych artystów chrześcijańskich z całego świata.

31 - To, co w nas zostanie z pielgrzymki Franciszka, jest zależne od tego, jak Kościół katolicki w Polsce będzie kontynuował myśli papieskie - powiedziała KAI dr Mirosława Grabowska, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Jej zdaniem ŚDM cała pielgrzymka były nadzwyczaj starannie i dobrze zorganizowane. "Trudno sobie wyobrazić lepszą promocję kraju, Kościoła i polskiego społeczeństwa".

SIERPIEŃ

2 - W wieku 89 lat zmarł kard. Franciszek Macharski, emerytowany metropolita krakowski. Jego pożegnanie odbyło się 5 sierpnia z udziałem Episkopatu Polski, najwyższych władz państwowych i tysięcy wiernych. Po żałobnej Mszy św. w Katedrze Wawelskiej trumna z ciałem Kardynała spoczęła w krypcie pod konfesją św. Stanisława.

14 - Przy Bloku 11 na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz-Birkenau odbyła się uroczystość 75. rocznicy śmierci o. Maksymiliana Kolbego. Mszę pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza koncelebrowali biskupi i księża z różnych zakątków Polski i świata. W modlitwie uczestniczyło ok. 2 tys. osób, w tym m.in. premier Beata Szydło.

15 - Ponad 65 tys. pątników w 52 pielgrzymkach pieszych przybyło na Jasną Górę na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczne pielgrzymowanie było wielkim dziękczynieniem za 1050-lecie Chrztu Polski, wizytę papieża Franciszka oraz za 25-lecie ŚDM na Jasnej Górze i spotkanie młodych w Krakowie. Pątnicy uczyli się także jak w życiu realizować uczynki miłosierdzia. Prosili o nowy zapał ewangelizacyjny i o pokój na świecie.

WRZESIEŃ

2 - Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" złożyli w Sejmie ponad 518 tys. podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Pozytywnie o projekcie wypowiedział się Episkopat Polski. W komunikacie z czerwcowego zebrania plenarnego czytamy: "Jest to - wzorem innych państw europejskich - głos sprzeciwu wobec nadużyć w kwestii wykorzystywania pracowników, a także próba podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli".

14 - Z krytyką kampanii "Przekażmy sobie znak pokoju" jako "rozmywającej jednoznaczne wymagania Ewangelii" wystąpiło prezydium KEP. Biskupi wyrazili przekonanie, że katolicy nie powinni brać udziału w tej inicjatywie zaznaczając, że szacunek dla godności każdej osoby jest nie do pogodzenia z szacunkiem dla samych czynów homoseksualnych. Kampanię rozpoczęły organizacje LGBT, wsparte przez środowiska Tygodnika Powszechnego, Więzi i Znaku.

PAŹDZIERNIK

4 - Ruszył program "Rodzina Rodzinie". Inicjatywa koordynowana przez Caritas Polska, polega na objęciu wsparciem tych rodzin, które zostały poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii. Rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje czy firmy w Polsce mogą objąć pomocą konkretną rodzinę w Aleppo w Syrii, bądź uchodźców syryjskich w Libanie lub samych Libańczyków, żyjących w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym. Miesiąc po uruchomienia akcji poinformowano, że pomocą objęto już 150 rodzin a wśród darczyńców znalazło się trzech biskupów (w tym przewodniczący KEP), parafie, zgromadzenia oraz ponad 500 indywidualnych osób

5 - W komunikacie po zakończeniu obrad plenarnych KEP w Warszawie biskupi przypomnieli, że "nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji". Zaznaczyli też, że te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania.

6 - Posłowie odrzucili obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zmierzający do całkowitego zakazu aborcji. Decyzję posłów poprzedziła burzliwa debata oraz zapowiedź premier Beaty Szydło o rządowym projekcie wsparcia dla rodzin i matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci niepełnosprawnych.

9 - W wieku 90 lat zmarł wybitny reżyser Andrzej Wajda, twórca m.in. "Kanału", "Ziemi obiecanej", "Człowieka z marmuru" i "Katynia". Stołeczne uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 października w kościele ojców dominikanów na Nowym Mieście. Ks. Andrzej Luter wspomniał w homilii, że "przed odejściem Andrzej Wajda przyjął ostatnie namaszczenie i pojednał się z Bogiem". 19 października prochy Reżysera spoczęły na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

13-16 - Pod hasłem „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach” w Lublinie obradował V Kongres Kultury Chrześcijańskiej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. kard. Gianfranco Ravasi, , ks. prof. Michał Heller, s. Małgorzata Chmielewska i Adam Zagajewski i Krzysztof Penderecki, któremu wręczono doktorat honoris causa KUL. "Chrześcijaństwo może odgrywać rolę kulturotwórczą także w świecie, który odchodzi od Ewangelii" – mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Pomysłodawcą spotkań był jego poprzednik, śp. abp Józef Życiński.

15 - Za publicznie popełnione grzechy potrzebna jest publiczna pokuta – powiedział na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Episkopatu odprawił Mszę i wygłosił kazanie w ramach „Wielkiej Pokuty”. W całodniowej modlitwie przebłagalnej za grzechy z prośbą o miłosierdzie dla narodu uczestniczyło ok. 100 tys. osób z Polski i zagranicy.

20-23 - Około 7 tys. Polaków uczestniczyło w narodowej pielgrzymce do Rzymu. Było to dziękczynienie za 1050 lat chrześcijaństwa na ziemiach polskich, Jubileusz Miłosierdzia, wizytę papieską i Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymi modlili się w najważniejszych rzymskich świątyniach, spotkali z papieżem podczas jubileuszowej audiencji generalnej, nawiedzili grób Jana Pawła II oraz najważniejsze miejsca wiary chrześcijańskiej. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele władz państwowych.

31 - Do Warszawy przybył nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że jego misją jest poznanie Kościoła w Polsce, stąd towarzyszyć mu będą trzy słowa: słuchać, kochać i patrzeć. 64-letni abp Pennacchio zastąpił abp. Celestino Migliore, który został Nuncjuszem Apostolskim w Federacji Rosyjskiej.

LISTOPAD

2 - Czterodniową wizytę w Polsce zakończyła Rada Przewodniczących Wspólnot Wyznaniowych Izraela. 30-osobowa delegacja odwiedziła Warszawę, Kraków i Auschwitz. Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie podpisali tam deklarację, w której zadeklarowali: "odrzucamy rasizm, fanatyzm i ekstremizm, zwłaszcza gdy są one popełniane rzekomo w imię religii i w ten sposób ją profanują".

11 - Otwarcie dla wiernych Świątyni Opatrzności Bożej zainaugurowało tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Pierwszej mszy św. sprawowanej we wnętrzu świątyni przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą. Wydarzenie nastąpiło dokładnie 225 po złożeniu przez Sejm Czteroletni obietnicy budowy świątyni jako wotum wdzięczności za Konstytucję 3 Maja.

13 - Zamknięciem bram miłosierdzia w katedrach i jubileuszowych świątyniach zakończyły się obchody Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w diecezjach. Biskupi mówili wówczas, że koniec Roku Świętego ma być początkiem trwałej i pogłębionej świadomości miłosierdzia. "Jubileusz Miłosierdzia Bożego stał się dla nas szczególnym momentem łaski i odnowy duchowej" – ocenił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

19 - Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana wypowiedzieli wierni licznie zgromadzeni w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii bp Andrzej Czaja podkreślał, że „nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się Jego Prawu, Jego woli i zbawczej władzy, zawierzyć i poświęcić Mu naszą Ojczyznę i cały Naród, nas samych i nasze rodziny”. W uroczystości uczestniczyło ok. 80 tys. osób, w tym prezydent RP. Następnego dnia Akt proklamowano w kościołach w całej Polsce.

GRUDZIEŃ

3 - W Toruniu odbyły się uroczystości 25-lecia Radia Maryja. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu biskupów w toruńskiej Arenie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. "Radio Maryja stało się głosem tych wszystkich Polaków, których rodzące się od 1989 roku społeczeństwo liberalne chciało wykluczyć i zmusić do milczenia" – powiedział metropolita łódzki. W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda i członkowie rządu.

8 - Abp Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski został mianowany nowym metropolitą krakowskim. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę kard. Stanisława Dziwisza. Ingres 67-letniego hierarchy do Katedry Wawelskiej odbędzie się 28 stycznia.

13 - Kościół w Polsce od 2011 roku – kiedy wybuchła wojna domowa w Syrii – nieustannie świadczy pomoc uchodźcom z Bliskiego Wschodu – przypomina specjalny raport KAI. Pomoc świadczona jest głównie za pośrednictwem Caritas Polska i Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a w parafiach zbierane są środki na ten cel. Polska sekcja Pomocy Kościołowi w Potrzebie przekazała już na rzecz uchodźców z Syrii i Iraku 9,6 miliona zł., a Caritas Polska blisko 8,4 mln zł. Za te środki finansowane są szpitale, mobilne kliniki, przedszkola, punkty opieki dla dzieci a zwłaszcza sierot oraz dożywianie i wypoczynek dzieci, które przeżyły traumę.

Oprac. Tomasz Królak (KAI) / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama