Przewodniczący Episkopatu: Wiara i polskość są związane ze sobą na śmierć i życie

Abp Gądecki mówił dziś na Jasnej Górze o tym, iż współcześnie w Polsce można obserwować zjawisko utraty pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego.

Abp Gądecki przewodniczył mszy św., która odbyła się w ramach 27. Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich. Eucharystię koncelebrowali bp Andrzej Czaja z Opola, bp Marek Mendyk z Legnicy i ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

Forum Szkół Katolickich trwa na Jasnej Górze w dniach 3-5 listopada. Doroczne spotkanie gromadzi dyrektorów, nauczycieli i wychowawców ze szkół katolickich z całej Polski. Myślą przewodnią tegorocznego Forum są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Poznaniu w 1997 r. - „Jako chrześcijanie jesteście wezwani do świadczenia o wierze i nadziei, aby ludzie nie byli bez nadziei ani Boga na tym świecie, ale uczyli się Chrystusa – naszej nadziei”.

W homilii przewodniczący KEP wspomniał historię i okoliczności przyjęcia chrztu przez Mieszka I, mówił o wpływie tego wydarzenia na rozwój kultury i cywilizacji polskiego narodu: "Zaszczepiona w Polsce przez pierwszych Piastów wiara chrześcijańska przyczyniła się do ukształtowania wspólnoty narodowej na fundamencie Ewangelii"

Jutro, w sobotę, 5 listopada Mszy św. o godz. 7.30 w w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W czasie Eucharystii nastąpi Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski.

« 1 »

reklama

reklama

reklama