Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym - Irak

Już w najbliższą niedzielę 13 listopada w Kościele w Polsce będziemy przeżywali VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, organizowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wydarzenie to, organizowane przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) wraz Konferencją Episkopatu Polski już po raz ósmy, w tym roku dedykowane jest chrześcijanom w Iraku.

„Od ośmiu lat, dzięki życzliwości Konferencji Episkopatu Polski, Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest obchodzony w każdą drugą niedzielę listopada” – mówi ks. Rafał Cyfka, dyrektor biura regionalnego PKwP w Krakowie. „Pokój dla Iraku” to hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia organizowanego przez PKwP. – Sytuacja chrześcijan w Iraku jest dramatyczna już od 13 lat. Po obaleniu rządów Saddama Husajna cały gniew muzułmańskiej większości zwrócił się przeciwko nam, chrześcijanom – powiedział w rozmowie z pracownikiem PKwP ks. Douglas Bazi, który na własnej skórze doświadczył prześladowań ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Tegorocznym gościem PKwP będzie abp Bashar Warda, chaldejski ordynariusz Irbilu, który podzieli się z wiernymi w Polsce świadectwem życia chrześcijan w Iraku. W ramach VIII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym będzie organizowanych wiele spotykań i prelekcji. Plan pobytu arcybiskupa Irbilu w Polsce przedstawia się następująco:

10 listopada, godz. 11.00 – konferencja prasowa w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski
10 listopada, godz. 18.00 – udział w programie „Rozmowy Niedokończone” w TV Trwam i Radio Maryja
12 listopada, godz. 9.30 – udział w kongresie „Prześladowania Chrześcijan w XXI w.” w Kaliszu. Wykład pt. Sytuacja chrześcijan w Iraku”
12 listopada, godz. 21.00 – udział w Apelu Jasnogórskim, Częstochowa
13 listopada, godz. 07.00 – Msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, transmisja w TVP 1.

VIII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest odpowiedzią na milczenie na temat sytuacji chrześcijan na całym świecie. Wiele osób w naszym kraju nie zdaje sobie sprawy, w jak ciężkich warunkach żyją nasi bracia i siostry. Rocznie ponad 105 tysięcy chrześcijan ginie za wiarę w Chrystusa. Co 5 minut ginie jeden chrześcijanin, a 200 mln chrześcijan jest brutalnie prześladowanych. W 116 krajach świata łamane jest prawo do wolności religijnej, a 350 mln chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji. Wobec tak wielkich liczb, za którymi stoją ludzie, z którymi nikt się nie liczy nie możemy być obojętni – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji PKwP – dlatego zachęcamy wszystkich Polaków do solidarności z chrześcijanami w Iraku, którą będziemy mogli wyrazić przez modlitwę, przekazywanie informacji i zbiórkę pieniędzy 13 listopada w naszych parafiach. Jeśli my nie będziemy pamiętać o naszych braciach i siostrach, to w najbliższej przyszłości ziemia uznawana za kolebkę chrześcijaństwa może stać się miejscem zagłady chrześcijan. Naszą obojętnością przyczynimy się do ich zagłady – dodał ks. Waldemar Cisło.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do włączenia się solidarnie w akcję "Pokój dla Iraku" - poprzez wysyłanie SMS o treści RATUJE pod nr 72405.

« 1 »

reklama

reklama

reklama