Warszawa: pogrzeb mec. Macieja Bednarkiewicza, znanego obrońcy represjonowanych

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył dziś w archikatedrze warszawskiej Mszy św. pogrzebowej mecenasa Macieja Bednarkiewicza

Kard. Nycz przewodniczył dziś w archikatedrze warszawskiej Mszy św. pogrzebowej mecenasa Macieja Bednarkiewicza - jednego z najbardziej znanych polskich prawników, obrońcy represjonowanych w stanie wojennym, wieloletniego członka Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. Obecny był także kard. Stanisław Dziwisz.

Mec. Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada br. w Warszawie, miał 76 lat. Urodził się w 1940 r. w Warszawie. Studia prawnicze odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1969 r. prowadził praktykę adwokacką. Był wychowawcą wielu pokoleń adwokatów.

Maciej Bednarkiewicz był jednym z najbardziej znanych adwokatów w Polsce, znakomitym znawcą praktyki prawa. W latach 80. współpracował z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Występował jako obrońca w procesach politycznych, był też pełnomocnikiem Barbary Sadowskiej, matki Grzegorza Przemyka. W 1984 został tymczasowo aresztowany za rzekome udzielanie jemu pomocy jako rzekomemu dezeterowi.

Maciej Bednarkiewicz był wieloletnim członkiem Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie oraz współtwórcą w 1981 r. Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II, którego prezesem jest od lat jego żona Ewa Bednarkiewicz.

W wolnej Polsce był posłem na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego (1989–1991). Pełnił też funkcję sędziego Trybunału Stanu w latach 1991–1993 i 1997–2001. Od 1989 do 1995 stał na czele Naczelnej Rady Adwokackiej, wchodził również później w skład władz polskiej adwokatury. Został także przewodniczącym rady nadzorczej Banku Millennium jak i członkiem powołanej w 2004 r. rady programowej Platformy Obywatelskiej.

Od 2002 r. zasiadał w radzie konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Odznaczony został Wielką Odznaką "Adwokatura Zasłużonym" oraz przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

« 1 »

reklama

reklama

reklama