Ks. Stułkowski o nowym roku duszpasterskim "Idźcie i głoście"

Program duszpasterski, którego wdrażanie rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, nosi nazwę "Idźcie i głoście".

Przed nami rok owocowania - powiedział ks. Szymon Stułkowski, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, były sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, w rozmowie z KAI na temat Roku Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na 2016/2017 r.

Program duszpasterski, którego wdrażanie rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu, nosi nazwę "Idźcie i głoście". Jak tłumaczył ks. Stułkowski w rozmowie z KAI, jest to ostatni etap realizacji czteroletniego programu: "Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa", zachęcającego do pójścia ścieżką duchowości chrzcielnej, prowadzącą od wiary w Jezusa, poprzez nawrócenie i chrzest, do apostolstwa.

"Przed nami rok owocowania" - zapowiedział były sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, dodając, że tegorocznym owocem zjednoczenia z Chrystusem w chrzcie świętym, ma być nasze apostolstwo. "Chcemy, żeby ten rok pomógł nam na nowo zrozumieć, odkryć, zwiększyć gorliwość w dawaniu świadectwa" - podkreślił.

Jak tłumaczy duchowny, istotne jest by najpierw wsłuchać w Słowo Boże, żeby móc potem iść i głosić. Dlatego w tym roku szczególnie ważna będzie kwestia pochylenia się nad Pismem Świętym oraz praca duszpasterska związana z promowaniem duchowości biblijnej, którą zajmują się m.in. Dzieło Biblijne, Kręgi Biblijne i inne wspólnoty działające przy parafiach przygotowujące ludzi do włączenia się w Liturgię Słowa.

"Potem mając to słowo w sobie i żyjąc nim można samemu pójść i się nim dzielić" - podkreślił ks. Stułkowski, zaznaczając, że powinno być to wspólne dzieło zarówno osób konsekrowanych, jak i świeckich, ponieważ całe parafie są współodpowiedzialne za przekazywanie wiary.

Były sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP zauważył, że trzeba dołożyć wszelkich starań, aby w głoszenie Ewangelii zaangażować młodych, zwłaszcza tych uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży, by mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, z tymi, którzy nie mogli wziąć udziału w wydarzeniach w Krakowie.

"Również dzieci mogą przekazywać dobą nowinę o narodzinach Zbawiciela, tu szczególnie myślimy o kolędnikach misyjnych" - zaznaczył ks. Stułkowski, dodając, że w wielu parafiach istnieją takie grupy, ale trzeba zadbać, by w okresie Narodzenia Pańskiego były liczniejsze, a do tego potrzebna jest współpraca z rodzicami.

Przygotowano również książeczkę na odwiedziny duszpasterskie, dotyczącą apostolskiego zaangażowania ludzi świeckich, z której można skorzystać i przygotować ją w wersji diecezjalnej bądź parafialnej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama