Adwent u luteran – czas powagi, modlitwy i bliskości Boga

W Kościele ewangelicko-augsburskim, podobnie jak katolickim, czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia rozpoczyna nowy rok kościelny.

Jako czas głębokiej powagi, ale i czas światła oraz bliskości Boga traktują Adwent mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego.  Niektórzy porównują go z Pasją. Kościół ewangelicki zaleca powstrzymywanie się od uczestnictwa w hucznych zabawach, zachęcając do udziału w nabożeństwach tygodniowych i roratach.

W czasie Adwentu w domach luterańskich i kościołach ustawiane są wieńce adwentowe. Są one wykonane ze świerkowych gałązek, symbolizujących życie, które daje Chrystus. Na ozdobionym czerwonymi wstążkami wieńcu umieszczane są cztery świece symbolizujące przychodzącego Chrystusa –„Światłość Świata”. Co niedzielę na adwentowym wieńcu zapala się jedną świecę więcej. Zapalaniu świec towarzyszy śpiew pieśni adwentowych, czytanie proroctw o przyjściu Zbawiciela i wspólna modlitwa.

Innym symbolem Adwentu w Kościele ewangelickim jest gwiazda adwentowa. Jej symbolika nawiązuje do fragmentu Ewangelii Mateuszowej, gdzie Trzej Królowie zobaczyli gwiazdę.

Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) jest najmniejszą i jednocześnie najliczniejszą diecezją te wspólnoty: żyje w niej ponad połowa z 70 tys. polskich luteran.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce dzieli się na 6 diecezji. W liczącym 133 parafii Kościele służy około 160 duchownych.

rk / bd, Szczyrk

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama