Módlmy się w intencji katolików na Wschodzie

Jutro, 4 grudnia 2016, będzie trwał XVII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

W drugą niedzielę Adwentu, w tym roku 4 grudnia, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski będzie obchodzony w Kościele w Polsce i w placówkach polonijnych już po raz siedemnasty: Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

Do potężnej modlitwy w intencji katolików na Wschodzie zachęcał przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Pacyfik Dydycz 30 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, podczas spotkania zapowiadającego XVII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Apelował, aby 4 grudnia, „zamienić swoje pokoje na kaplice”, w których można by było, przynajmniej 15 minut, „gorąco i serdecznie pomodlić się w intencji tych naszych braci i sióstr, którzy są w bardzo trudnych warunkach”. Prosił, by modlić się o to, by katolicy na Wschodzie znaleźli „swobodę wewnętrzną i zewnętrzną do tego, aby opowiedzieć się za prawdą, za Ewangelią”.

Z okazji XVII Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie 4 grudnia o godz. 9.00 rozpocznie się Msza św. w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowana przez Program I Polskiego Radia. Natomiast o godz.  13.00 będzie celebrowana Msza Święta w warszawskim kościele pw.  Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie transmitowana przez Telewizję Polonia. Liturgiom będzie przewodniczył bp Kazimierz Wielikosielec z diecezji Pińskiej na Białorusi. W ramach obchodów Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie już 2 grudnia o godz. 21.00 na Jasnej Górze Apel Jasnogórski poprowadzi ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Każda parafia w Polsce i wspólnoty polonijne, otrzymały już materiały informujące o przeżywanym dniu i zapraszające do włączenia się w modlitwę i zbiórkę ofiar w celu wsparcia materialnego osób zaangażowanych w pracę duszpasterską, katechetyczną i charytatywną Kościoła katolickiego na Wschodzie.

Jak poinformował dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża, w ubiegłym roku Zespół przekazał na pomoc na Wschodzie ponad 2 mln złotych. Przeznaczono je m.in. na pomoc liturgiczną, katechetyczną, medyczną i budowlano-remontową. Duża część funduszy została przeznaczona również na pomoc młodzieży ze Wschodu, która wzięła udział w Światowych Dniach Młodzieży oraz w Kongresie Młodzieży Polonijnej je poprzedzającym.

Jedną z ostatnich inicjatyw Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie są prace nad Leksykonem zbierającym wspomnienia z posługi na Wschodzie wszystkich kapłanów, sióstr zakonnych, zakonników i osób świeckich z Polski pracujących tam w ciągu minionych 25 lat. – Jest to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, ratująca przed zapomnieniem niezwykłe dzieło dokonane przez polskich kapłanów, braci i siostry zakonne tam za Wschodnią granicą – podkreśla ks. Kryża. Będzie to kolejna publikacja dotycząca posługi na Wschodzie. Wcześniej Zespół sfinansował wydanie książki „Biskupi Ordynariusze diecezji na ziemiach Litewskich i Białoruskich dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów” autorstwa Krzysztofa R. Prokopa.

Ks. Leszek Kryża z Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zaprasza Polaków w kraju i poza jego granicami do solidarności w przeżywaniu tego dnia: modlitwy, wsparcia i wdzięczności, dziękuje też za modlitwę  i za ofiary wspomagające potrzebujących. „Pragnę zapewnić, że wierni tworzący Kościół Katolicki na Wschodzie, gorliwie modlą się za ofiarodawców w duchu wdzięczności za przekazane ofiary” – podkreśla ks. Kryża. Dodaje, że Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie za wschodnią granicą przeżywany jest jako dzień wdzięczności i modlitwy w intencji tych, którzy pomagają duchowo i materialnie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama