Lubliniec: 25-lecie parafii p.w. Św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein)

Dzisiaj odbywają się obchody jubileuszu 25-lecia ustanowienia parafii i konsekracji kościoła p.w. św. Teresy Benedykty od Krzyża w Lublińcu, które rozpoczęły się o godzinie 11:30 uroczystą Eucharystią.

Uroczysta jubileuszowa Msza Św. koncelebrowana jest przez ks. abpa Damiana Zimonia – konsekratora kościoła oraz obecnego ordynariusza diecezji gliwickiej ks. bpa Jana Kopca, który wygłosił homilię.

Na obchody jubileuszu zaproszone zostały władze powiatowe i samorządowe, księża dekanatu oraz siostry zakonne współpracujące z parafią.

Parafia w Lublińcu – Steblowie jest pierwszą na świecie parafią pod wezwaniem św. Teresy Benedykty od Krzyża, co zostało potwierdzone przez Stolicę Apostolską. Kościół konsekrowany był dnia 8 grudnia 1991 r. przez ks. biskupa Damiana Zimonia, ówczesnego ordynariusza katowickiego.

Jak nam powiedział proboszcz, ks. Antoni Zając, przyjęcie św. Edyty Stein za patronkę było związane m.in. z pragnieniem popularyzacji tej mało jeszcze znanej świętej.

Z okazji jubileuszu wydana została obszerna monografia podsumowująca 25-letni okres  kształtowania się wspólnoty parafialnej obejmujący budowę kościoła i formowanie się w nim życia duchowego. Znajdziemy w niej zarówno kalendarium dziejów świątyni i parafii, jak i biografię jej patronki. Dopełnieniem opracowania jest ponad 400 zdjęć dokumentujących historię.

Monografia jest pracą zbiorową pod redakcją proboszcza parafii ks. Antoniego Zająca. Wydana została w nakładzie 700 egzemplarzy.

« 1 »

reklama

reklama

reklama