Delegacja Caritas Polska sprawdzi w Aleppo, jak działa program "Rodzina Rodzinie"

Przedstawiciele Caritas Polska wyruszą w przyszłym tygodniu do Aleppo w Syrii, gdzie przyglądać się będą sposobom wdrażania programu „Rodzina Rodzinie”. Obecnie programem objętych jest ponad 1,7 tys. rodzin.

- Chcemy zobaczyć w jaki sposób jest realizowany program „Rodzina Rodzinie", spotkamy się z przedstawicielami Kościołów, które biorą udział w programie oraz z rodzinami, którym pomagamy” – poinformowała KAI Marta Titaniec, koordynator misji zagranicznych Caritas Polska.

W programie delegacji zaplanowane są również spotkania z przedstawicielami Caritas Syria oraz siostrami Franciszkankami Misjonarkami Maryi.

Celem wyjazdu jest również opracowanie strategii wprowadzenia przez Caritas kolejnych projektów rozwojowych dla mieszkańców Syrii. Jak wskazuje Marta Titaniec, najprawdopodobniej kolejne działania będą nakierowane na edukację, gdyż jest to obecnie obszar najbardziej wymagający pomocy.

Przedstawiciele Caritas Polska na początku grudnia odwiedzili syryjskich uchodźców przebywających w Libanie.

Program "Rodzina Rodzinie" polega na objęciu materialnym wsparciem konkretnej syryjskiej rodziny. Przekazane środki są wykorzystywane na pomoc żywnościową, opiekę zdrowotną, edukację, schronienie i artykuły nieżywnościowe. Szacuje się, że wsparciem objętych jest 1715 rodzin (dane ze stycznia br.). Większość z nich pochodzi z Aleppo, kilkanaście z Libanu.

W inicjatywę włączyć się mogą polskie rodziny, parafie, diecezje, środowiska czy firmy oraz inne instytucje, które zadeklarują sześciomiesięczną pomoc dla konkretnej rodziny. Darczyńcy mogą objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych.

Według statystyk, od początku października w projekt włączyło się ponad 5470 podmiotów, w tym 384 parafie, 45 zgromadzeń zakonnych, 49 różnych organizacji i wspólnot kościelnych, jak np. szkoły katolickie czy wspólnoty żywego różańca. Imiennie akcję wspiera 10 biskupów i 464 księży, w tym duchowni z Płocka, którzy postanowili, że każdy ksiądz wesprze projekt przekazując kwotę 100 zł.

mip / Warszawa

Rodzina Rodzinie - Caritas Polska

« 1 »

reklama

reklama

reklama