W parafialnym komiksie nawet wróble rozmawiają o Ewangelii

Już 50. komiks komentujący niedzielną Ewangelię opublikowano w „Mater Dolorosa”, tygodniku parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.

Już 50. komiks komentujący niedzielną Ewangelię opublikowano w „Mater Dolorosa”, tygodniku parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze. Ich autorami są Małgorzata Kuderska i Kuba Jarnot, młodzież zaangażowana w duszpasterstwo i ewangelizację parafii. 

Jubileuszowy komiks przedstawia rozmowę dwóch wróbli, na temat słów Jezusa na najbliższą niedzielę: „Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi”. Na linie siedzą dwa wróble. Pierwszy mniejszy, trochę strachliwy, pyta drugiego, większego, który jest „wyluzowany”: – A Ty nie robisz zapasów na jutro?, drugi: – Nie, gołąb mnie żywi. Pierwszy: – Gołąb?, drugi: – Tak, ptasi móżdżku! Najważniejszy na świecie.

Zawsze tydzień wcześniej proboszcz przesyła Małgorzacie treść Ewangelii i swojego kazania na kolejną niedzielę, która szuka jednego słowa lub epizodu, który może być kluczem do komiksu. Kiedy już coś wymyśli, to treść przesyła do Kuby, który stara się dopasować ją do obrazków. Ostateczna opinia należy zawsze do proboszcza parafii ks. Eugeniusza Burzyka, który ogląda komiksy pod kątem teologicznym. „Kiedy mam inne zdanie niż młodzi autorzy na temat powstającego komiksu, to prawie zawsze z niego rezygnuję, nawet jeżeli wiąże się to z ryzykiem krytyki ze strony parafian, co jednak do tej pory się nie zdarzyło” – zapewnia proboszcz.

Zdaniem proboszcza to ewenement w skali kraju, a może i całego Kościoła. Komiksy ukazują się regularnie co tydzień, od Niedzieli Palmowej ubiegłego roku. Ich autorzy wierzą, że jeśli nawet ktoś nie słuchał Ewangelii w czasie Mszy Świętej, to dzięki tym obrazkom coś w nim zostanie i w odpowiednim czasie zaowocuje, a może nawet zachęci do czytania Ewangelii.

Parafialna gazetka wydawana jest co tydzień, w kolorze, na dobrej jakości papierze, w starannej formie edycyjnej, w nakładzie 500 egzemplarzy, a w święta nawet w 900 egz. Komiksy publikowane są także na stronie facebookowej parafii i fanpage'u proboszcza.


« 1 »

reklama

reklama

reklama