Poznań: akcja „Woreczek ryżu” na szkołę w Rwandzie

W parafiach archidiecezji poznańskiej rozpoczęła się wielkopostna akcja „Woreczek ryżu”, z której ofiary zostaną przekazane na rzecz budowy szkoły dla 150 dzieci w Rwandzie.

W parafiach archidiecezji poznańskiej rozpoczęła się wielkopostna akcja „Woreczek ryżu”, z której ofiary zostaną przekazane na rzecz budowy szkoły dla 150 dzieci w Rwandzie. Placówka ma powstać przy sanktuarium Matki Bożej w Kibeho, w miejscu objawień Matki Bożej, gdzie posługują polscy pallotyni.

„W Wielkim Poście zachęcamy do gestu solidarności z ubogimi mieszkańcami Afryki i podjęcia postu oraz do wsparcia materialnego dzieła budowy szkoły” – mówi KAI ks. Dawid Stelmach, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji poznańskiej.

„Chcemy pomóc polskim pallotynom wybudować szkołę w Kibeho, która ma być przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat. Koszt postawienia budynków szkoły może sięgać do kwoty ok. 150.000 dolarów” – podkreśla ks. Stelmach.

Przypomina, że właśnie w tym rwandyjskim mieście w latach 1981-1982 ukazała się Matka Boża, głosząc misję pojednania i przestrzegając przed nieszczęściami, jakie mogą nadejść, jeśli ludzie się nie nawrócą.

Akcja jest też sposobem na zaangażowanie młodzieży w parafiach. Jej zadaniem jest przygotowanie 100-gramowych woreczków ryżu i rozprowadzenie ich wśród parafian. „Młodzi rozdają woreczki ryżu jako propozycję dziennej racji żywnościowej, bo porcja 100 g ryżu to ciągle dla wielu jedyny posiłek w ciągu całego dnia” – zaznacza ks. Stelmach.

Woreczki można uszyć samemu z białego i szarego płótna, lnu czy bawełny, np. resztek zasłon, firan, obrusów i włożyć do nich zakupione wcześniej w sklepie foliowe woreczki z ryżem. Do każdego woreczka przyczepiona jest mała kartka z tekstem wyjaśniającym cel akcji.

„Akcję „Woreczek Ryżu” można przeprowadzić przez kilka niedziel Wielkiego Postu lub przy okazji wielkopostnych rekolekcji parafialnych, ale o terminie i liczbie dni, w których będzie prowadzona akcja, decyduje parafia” – mówi Aleksander Konieczny z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan, koordynującego inicjatywę. Złożone ofiary zostaną przekazane polskim misjonarzom w Rwandzie.

Akcja „Woreczek ryżu” nie ograniczy się wyłącznie do dni Wielkiego Postu. „Dodatkowo nasza diecezja obejmie Kibeho patronatem misyjnym” – zaznacza ks. Stelmach. W sierpniu młodzi z Akademickiego Koła Misjologicznego i klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego wyjadą do tego afrykańskiego miasta na wolontariat misyjny do pracy z dziećmi, a na przełomie sierpnia i września studenci z Politechniki Poznańskiej wraz z duszpasterzem akademickim, ks. Krzysztofem Grześkowiakiem zaangażują się w budowę tej szkoły.

Akcja „Woreczek Ryżu” jest praktykowaniem postu, bo w wybranym dniu woreczek ryżu staje się jedynym posiłkiem ofiarodawców, ma wymiar jałmużny, ponieważ pieniądze składa się jako ofiarę na potrzebujących, oraz formą modlitwy za młodych w intencji łaski wiary dla nich.

Inicjatorami akcji w archidiecezji poznańskiej są środowiska misyjne oraz Duszpasterstwo Młodzieży Jordan. W ubiegłym roku w akcję włączyło się 40 parafii w archidiecezji poznańskiej.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 populacji świata jest niedożywiona, a 1/3 głoduje.

msz / Poznań

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao