Jasna Góra: Nadzwyczajne Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich odbyło się dziś na Jasnej Górze.

Przedstawiciele ponad 300 powiatów i miast na prawach powiatu wybrali jasnogórskie Sanktuarium na miejsce spotkania ze względu na Rok Jubileuszowy 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej. Metropolita częstochowski apelował do samorządowców, by politykę traktować jako troskę o dobro wspólne i nie oddzielać jej od moralności.

Abp Wacław Depo wzywał, by polityki nie odłączać od wyznawanej na co dzień wiary: „Nie może być tak, że wchodząc do urzędu zostawiam moralność i wyznanie na wieszaku, bo wtedy nie tylko jest się przeciwko człowiekowi, ale samemu traci się twarz”.

„Nadzwyczajne zgromadzenie, nadzwyczajne miejsce i nadzwyczajne powody – tak mówi o przyczynach obecności na Jasnej Górze przewodniczący Zarządu Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn. – Przybyliśmy tutaj pomodlić się za pośrednictwem Matki Bożej Częstochowskiej, by to były zamiary słuszne, skuteczne, dobre dla ludzi i dla Boga”.

Nadzwyczajne spotkanie zwołano, by mówić m.in. o roli samorządu w państwie, roli powiatów wobec dokonujących się zmian legislacyjnych. Dyskusja toczyła się także m.in. wokół reformy oświaty, służby zdrowia czy zmian w ordynacji wyborczej.

Działające w dwudziestoleciu międzywojennym stowarzyszenie Związek Powiatów Polskich zostało reaktywowane w 1999 r. Ma za zadanie obronę wspólnych interesów jego członków. Skupia ponad 300 powiatów i miast na prawach powiatu – na niemal 400 wszystkich powiatów w Polsce.

I.Tyras, Radio Jasna Góra/ rv


« 1 »

reklama

reklama

reklama