Daj znak wodny w Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna zaprasza do akcji #Daj znak wodny, która ma na celu informowanie o problematyce dostępu do wody.

Prawie 10 procent ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody – to ponad 17 razy więcej niż ludność Polski. Używanie brudnej wody prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób, które co roku dotykają 1,5 miliarda osób. Bez wody nie da się produkować żywności, przygotowywać posiłków, dbać o higienę i zdrowie, nie ma też mowy o właściwym rozwoju – codziennie miliony dzieci i kobiet, zamiast się uczyć lub wykonywać pracę zarobkową, przemierzają wiele kilometrów do odległych źródeł wody.

Brak dostępu do wody i właściwych warunków sanitarnych to problem, który dotyka szczególnie ludzi poszkodowanych w kryzysach humanitarnych – zarówno tych, spowodowanych przez katastrofy naturalne, jak i tych będących wynikiem działań wojennych. Do zadań pomocy humanitarnej należy w pierwszej fazie dystrybucja wody oraz artykułów higienicznych, a następnie budowa i remont infrastruktury - studni, pomp, toalet, ujęć wodnych czy systemów wodociągowych. Równolegle prowadzona jest także edukacja z zakresu higieny. Polska Akcja Humanitarna, która od lat specjalizuje się w tego rodzaju działaniach, obecnie prowadzi je w Sudanie Południowym, Somalii i Syrii, korzystając między innymi z funduszy przyznanych przez Unię Europejską.

Życie to woda – mówi Zahara Ahmed Yakub, współpracująca z PAH promotorka higieny, liderka obozu dla uchodźców wewnętrznych Al-Cadala w somalijskim Mogadiszu. 22 marca, Światowy Dzień Wody to dobry moment, żeby o tym przypomnieć i okazać swoją solidarność.

W tym roku Polska Akcja Humanitarna zachęca do przyłączenia się do akcji #Daj znak wodny. Znak wodny umieszczany na zdjęciach w Internecie został tu potraktowany jako symbol niedostępności – tak jak nie można korzystać z milionów zdjęć ze znakiem wodnym, tak miliony osób na świecie mają ograniczony dostęp do wody. PAH namawia facebookowiczów do tego, żeby w Światowy Dzień Wody zmienili swoje zdjęcie profilowe i poprzez tę symboliczną zmianę zwrócili uwagę na konieczność rzeczywistej zmiany oraz potrzebę wspierania działań, dzięki którym kolejni ludzie zyskają dostęp do wody.

Takie działania są w tej chwili pilnie potrzebne na przykład w Somalii, gdzie susza zmusiła już ponad ćwierć miliona ludzi do poszukiwania ratunku w innych regionach kraju. Tysiące osób dociera między innymi w okolice Mogadiszu, gdzie Polska Akcja Humanitarna od 3 lat zapewnia dostęp do wody w obozach dla osób wewnętrznie przemieszczonych.

W ostatnich tygodniach do obozów przybyła kolejna fala potrzebujących -  By mieć pewność, że nie ma rodzin, które zostaną bez dostępu do wody, musieliśmy pójść na kompromis – mówi Anna Geller z misji PAH w Somalii - i zgodzić się na to, że ludzie będą musieli czekać na wodę w bardzo długich kolejkach. To co staramy się robić, to jak najszybciej zapewnić kolejne źródła poboru wody. To wymaga czasu, potrzebne są również dodatkowe fundusze.

Jak można pomóc?

- 22 marca warto dołączyć do akcji #Daj znak wodny i promować problematykę braku dostępu do wody na świecie zmieniając swoje zdjęcie profilowe na Facebooku, szczegóły na stronie: www.pah.org.pl

- 25 marca – można wybrać się na rodzinny piknik organizowany przez Wodociągi Warszawskie i odwiedzić stoisko PAH

- można wpłacić dowolną kwotę na konto – Alior Bank S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Daj znak wodny” albo też wpłacić darowiznę online na pah.org.pl/wspieraj-nas – jako cel darowizny należy wybrać „Daj znak wodny”

- można także pomagać przez dołączenie o Klubu PAH SOS i regularnie wspierać działania PAH w krajach dotkniętych kryzysem humanitarnym – informacje na stronie: pah.org.pl/klub-sos

żródło: Bogna Różyczka, Polska Akcja Humanitarna

link do żródła w języku angielskim

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama