Warszawa: w najbliższą niedzielę XII Marsz Świętości Życia

Pod hasłem „Tak dla Życia”, w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia, ulicami Warszawy przejdzie XII Marsz Świętości Życia.

XII Marsz Świętości Życia w Warszawie poprzedzą Msze św. w katedrach obu stołecznych diecezji, po których uczestnicy spotkają się na Placu Zamkowym, skąd przejdą do bazyliki Świętego Krzyża. Marszowi towarzyszyć będzie zbiórka artykułów dla niemowląt, które trafią do Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

W archidiecezji warszawskiej Marsz Świętości Życia rozpocznie się od Mszy św. sprawowanej o godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Liturgii przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. W tym samym czasie sprawowana będzie Msza św. w diecezji warszawsko-praskiej. W tamtejszej katedrze św. Floriana modlitwie będzie przewodniczył biskup Kazimierz Romaniuk.

Po zakończeniu Mszy świętych, ok. godz. 12.40, uczestnicy Marszu spotkają się przy Kolumnie Zygmunta na Placu Zamkowym w Warszawie. Tam przewidziane jest wystąpienie metropolity warszawskiego oraz świadectwa rodzin. Trasa Marszu prowadzić będzie Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża.

Ks. Robert Wielądek, duszpasterz rodzin diecezji warszawsko-praskiej poinformował, że każde dziecko, które uczestniczyć będzie w Marszu, otrzyma kartonowe serce z napisem „Dziękuję Panu Bogu”, a z drugiej strony „Dziękuję rodzicom”. W czasie wydarzenia dzieci przekażą serca swoim rodzicom.

Kapłan dodał, że podczas Marszu przypominane będą teksty na temat życia i rodziny św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. „Towarzyszyć też nam będą słowa modlitwy, papieża Jana Pawła II i Franciszka” - poinformował ks. Wielądek. - Marsz Świętości Życia ma być przede wszystkim czasem radości, pokazywania piękna ludzkiego życia i małżeństwa - dodał duszpasterz.

Ks. Marcin Szczerbiński, dyrektor wydziału duszpasterstwa rodzin archidiecezji warszawskiej zauważył natomiast, że problemy dotyczące otwartości na życie, rodziny są czymś stałym w cywilizacji. „Wydaje się, że w tym momencie mamy do czynienia z sytuacją, że życie i rodzina w pewnym sensie są zagrożone” - podkreślił ks. Szczerbiński. Dodał, że Marsz Świętości Życia odpowiada na potrzebę przypominania jak ważna jest rodzina, jak istotne jest to, by stanowiła ona fundament społeczny.

Wydarzeniu w Warszawie towarzyszyć będzie akcja „Pielucha dla malucha”. Pod katedrą praską oraz Kolumną Zygmunta będzie można złożyć artykuły dla niemowląt: pieluchy, mleko czy kaszki. Trafią one do Domów Samotnej Matki w Chyliczkach i Zielonce.

Siostra Senta Krajza, kierownik Domu Samotnej Matki w Chyliczkach, poinformowała, że placówka prowadzona przez zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia dysponuje miejscami dla 10. kobiet z dziećmi oraz czterema dla matek będących jeszcze w ciąży. Dzięki pomocy uczestników Marszu udaje się zebrać artykuły dla niemowląt, które wystarczają średnio na 2 lub 3 miesiące działalności placówki.

Po raz pierwszy Marsz Świętości Życia odbył się w Warszawie w 2006 roku. Od roku 2010 w jego organizację włącza się diecezja warszawsko-praska.

rl (KAI) / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama