Zakończył się XII Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej

W Żorach zakończył się XII Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej.

Dziś o godz. 19.00 ogłoszone zostały wyniki XII Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach.

Przesłuchania chórów podzielone na dwie części, rozpoczęły się o godz. 9.30, a zakończyły o godz. 16.00. W Przeglądzie, który ma charakter ekumeniczny, wzięło udział 19 zespołów.

W ramach wydarzenia, o godz. 15.30 odbył się koncert w parafii Ewangelicko-Augsbuskiej w Żorach, w którym wystąpiły trzy zespoły biorące udział w I części przesłuchań.

Jak poinformowała pani Ewa Adamczyk-Ścibik - Dyrektor przeglądu, zdaniem jurorów, poziom uczestników w tegorocznej edycji był bardzo wyrównany i wyższy niż w latach poprzednich.

O godz. 17.00 w kościele świętych Apostołów Filipa i Jakuba odbył się koncert specjalny, w którym wystąpił chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach pod dyrekcją Zofii Mańki-Błaszczyk.

Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpiło bezpośrednio po Mszy św. w kościele świętych Apostołów Filipa i Jakuba, a zwieńczeniem całości był koncert laureatów.

Nagrodę główną - Grand Prix, otrzymał Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” działający przy parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach pod dyrekcją Grzegorza Michty.

I miejsce przyznano Scholi Duszpasterstwa Akademickiego „Albertinum” z Gliwic, pod dyrekcją Szymona Szymika.

II miejsce zajął  Chór „Canticum Iubilaeum”, działający przy Bazylice Matki Boskiej w Limanowej, a jego dyrygentem jest Marek Michalik.

III miejsce otrzymał Wyższobramski Chór Kameralny z parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Cieszynie, dyr. Piotr Sikora.

Jury przyznało także wyróżnienia, które otrzymali:

- wyróżnienie ks. prałata J.Szewczyka - Chór Ekumeniczny z parafii ewangelicko-augsburskiej w Karpaczu, dyr. Bernard Stankiewicz,

- wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta - Marcin Zborek (chór Adoramus z parafii p.w. NMP Matki Kościoła w Rdzawce),

- wyróżnienie za najlepszą pieśń pasyjną - Canticum Novum z parafii Św. Stanisława BM w Suszcu, dyr. Szymon Cichoń,

- wyróżnienie posła RP Izabeli Kloc - chór ''Beatitudo'' z parafii św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie, dyr. Krzysztof Dudzik,

- wyróżnienie dla chóru Cantate Deo z parafii p.w. Krzyża Św. w Tychach, dyr. Michał Brożek,

- wyróżnienie dla Jasnogórskiego chóru chłopięco-męskiego Pueri Claromontani z Sanktuarium Narodowego na Jasnej Górze w Częstochowie, dyr. Jarosław Jasiura.

XII Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej odbył się pod patronatem Metropolity Katowickiego – abp Wiktora Skworca, Zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsbuskiego – bp Mariana Niemca oraz Prezydenta Miasta Żory – Waldemara Sochy.

Organizatorzy Przeglądu: Parafia św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach, Urząd Miasta Żory oraz Ewa Adamczyk-Ścibik -Dyrektor Przeglądu.

Współorganizatorzy: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Żorach, Gimnazjum Nr 2 w Żorach oraz Chór ,,Gloria” przy parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

Dyrektor artystyczny: ks. dr Wiesław Hudek

pasyjne.zory.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao