Kielce: przewodnicy świętokrzyscy uczcili św. Jana Pawła II – Honorowego Przewodnika

Jan Paweł II - Honorowy Przewodnik Świętokrzyski został wczoraj uczczony przez środowisko przewodników świętokrzyskich, którzy modlili się na Cmentarzu Starym w Kielcach.

W 12. rocznicę śmierci Ojca Świętego, modlono się przed upamiętniającą go tablicą za zmarłych przewodników.

Jan Paweł II otrzymał tytuł Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego 3 czerwca 1991 r. podczas uroczystej Mszy św. na lotnisku w Masłowie. Papieżowi podarowano wówczas także m.in gobelin przedstawiający znaczek przewodnika świętokrzyskiego oraz akt nadania tytułu Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego, oprawiony w białą skórę z mosiężnymi okuciami.

Podczas przewodnickiego spotkania przypomniano m.in. słowa, które w Masłowie powiedział Jan Paweł II:

„Dobrze, że dostałem ten tytuł przewodnika. Czym bowiem ma być papież, jeżeli nie przewodnikiem po tajemnicy Świętego Krzyża? Tylko Krzyż jest mocą Bożą, mądrością Bożą jak powiedział św. Paweł. Więc dziękuję, będę się starał dalej być przede wszystkim pokornym sługą tej tajemnicy, a także, na ile mi pozwolą siły ducha, przewodnikiem po tej tajemnicy dla moich braci i sióstr, wszędzie, dokądkolwiek skieruje mnie moje posłannictwo".

Przewodnicy świętokrzyscy angażują się w wiele wydarzeń o charakterze religijnym i duszpasterskim. Są m.in. współorganizatorami wrześniowego rajdu diecezji: kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej na św. Krzyż, pomagają podczas nocnych Dróg Krzyżowych, organizują wyprawy do sanktuariów.

Działalność turystyczno-krajoznawcza w Górach Świętokrzyskich w formie zorganizowanej rozpoczęła się dopiero w 1908 r., równolegle z powołaniem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Kielcach. Pierwszy szlak na Kielecczyźnie oznakowano w 1925 r. Wiódł on z Kielc na Święty Krzyż. W 1924 r. Edmund Massalski oprowadzał będącego po raz ostatni na Kielecczyźnie S. Żeromskiego z rodziną.

Podczas okupacji hitlerowskiej ruch turystyczny zamarł całkowicie, ale szybko nabrał tempa w pierwszych latach powojennych. Za datę powstania Koła Przewodników Świętokrzyskich przyjęto rok 1956; wówczas 13 osób zdało egzamin i otrzymało przewodnickie „blachy”. Odbywały się kolejne kursy i i systematyczne szkolenia, całe rzesze przewodników zdobywały uprawnienia.

Lata 70. i 80. to aktywny udział przewodników w różnych uroczystościach patriotycznych: na Wykusie, w Wąchocku, Cisowie, Szewcach. Jesienią 1980 r. przebywali w Górach Świętokrzyskich przewodnicy z Gdańska. W rozmowach towarzyskich przy ognisku na Wykusie opowiadali o najnowszych wydarzeniach na Wybrzeżu.

Od roku 1981 r. przewodnicy świętokrzyscy rozpoczynali już sezon od Mszy św. – najpierw w bazylice, potem w kościele Trójcy Świętej, a ostatnio także w innych – np. kościele franciszkanów w Chęcinach, w Wolicy, na Karczówce. W 1985 r. odbyła się pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników PTTK na Jasną Górę – z inicjatywy grupy kieleckiej.

Od 1991 r. organizowane są spotkania opłatkowe. Wydarzeniem w historii duszpasterstwa przewodnickiego było spotkanie środowiska z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, a nobilitacją dla przewodników - przyjęcie przez Ojca Świętego tytułu Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego.

dziar / Kielce

Zdjęcie: Góry Świętokrzyskie 14, autor: marek7400, opublikowano na licencji: CC BY 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama