Salve TV: Ks. prof. UKSW dr hab. Józef Kloch o miłosierdziu i sprawiedliwości

Gościem Tematu Dnia był ks. prof. UKSW dr hab. Józef Kloch, który w rozmowie z Mateuszem Godkiem zastanawiał się nad tym, czym jest Miłosierdzie Boże, czy piekło może być puste i kto może doświadczyć miłosierdzia.

- Miłosierdzie jest czymś znacznie bardziej szerszym niż miłość. Miłosierdzie to przebaczenie, zapomnienie, ale również wyciąganie człowieka z zapaści i prowadzenie go dalej. Miłosierdzie jest otoczeniem tego kogoś miłością, ale generalnie miłosierdzie, to pojęcie bardziej szerokie niż miłość – mówił ks. prof. Kloch.

- Na pewno nie jest to słabość, bo to nie jest litowanie się – dodawał.

Zdaniem duchownego, „Pan Bóg jednym pociągnięciem rozwiązuje całe mnóstwo naszych problemów."

- Kiedy myślimy tylko i wyłącznie kategoriami ludzkimi, wręcz nie wierzymy, że Pan Bóg może i tak nam przebaczyć i poprowadzić. Ale to jest właśnie ludzkie przekonanie, a ekonomia zbawcza miłosiernego Boga jest zupełnie inna, szersza – podkreślił.

Gość Tematu Dnia odniósł się do tego, czy teoria o pustym piekle jest herezją, czy może być prawdą:

- Chociażby wizje piekła w odniesieniu do trojga pastuszków w Fatimie mówią bardzo jasno, niestety piekło nie jest puste, tak samo siostra Faustyna miała wizje piekła, którym była przerażona. Nie idziemy już w tym kierunku zupełnie, że jeżeli Pan Bóg jest miłosierny, to wszystko przebacza, ta sprawiedliwość również jest, ale ten rys miłosierdzia jest czymś największym i nas pociągającym. Nas nie będzie pociągać na pewno przerażenie piekłem, tylko miłość miłosierna Boga – zaznaczył ks. Kloch.

- Na naszych oczach dzieją się rzeczy, które są niemożliwe, albo byłyby niemożliwe, żeby praktycznie nie było zakątka na świecie, gdzie obraz „Jezu ufam Tobie" nie jest znany, gdzie nie jest znana koronka do Bożego Miłosierdzia, gdzie nie jest znany Dzienniczek Siostry Faustyny. Tak, jesteśmy w czasach przedziwnych i pięknych, podkreślających Boże Miłosierdzie wszędzie, na całym świecie – podsumował

Ks. prof. Kloch opowiedział również o aplikacji misericors i o tym, jak poprzez nowe technologie możemy przybliżać Miłosierdzie Boga.

Źródło: Karolina Zaremba /Salve TV. Chrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama