Katowice: obchody patronalnego święta Caritas

Niedziela Bożego Miłosierdzia to patronalne święto Caritas. Dzień wcześniej, w sobotę w południe w katedrze katowickiej wraz z pracownikami, podopiecznymi oraz wolontariuszami modlił się bp Marek Szkudło.

Bp Marek Szkudło przewodniczył Eucharystii sprawowanej w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla w przeddzień patronalnego święta Caritas obchodzonego w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Wraz z nim w katedrze modlili się pracownicy, wolontariusze oraz podopieczni katowickiej Caritas.

Podczas homilii pomocniczy biskup katowicki podkreślał, że prawdziwy apostoł nie może przestać głosić Jezusa. – Takie jest doświadczenie i powołanie Apostoła. A jakie jest doświadczenie i powołanie Caritas? – pytał. – To oczywiste! Miłość! A zatem waszym doświadczeniem i powołaniem jest kochać – mówił dalej.

- Apostołowie nie mogą nie głosić Ewangelii. Wy zaś, działający w Caritas i podopieczni nie możecie nie głosić Miłosierdzia, nie możecie nie kochać, nie możecie nie czynić miłosierdzia, skoro jest ono istotą waszego życia, skoro będzie ono istotą waszego działania – dodał. Bp Szkudło podkreślił także, że posługa podejmowana przez Caritas jest wymagająca i ofiarna. – Nie zapominajcie, że wielkie rzeczy dokonują się w trudzie. Każdy wysiłek jest darem i zarazem zadaniem. Życzę Wam byście byli jak Ci Apostołowie (…), którzy wiedzieli co jest najważniejsze. Dlatego "idźcie i głoście" Boga bogatego w miłosierdzie – zakończył homilię.

"Najpierwszym przymiotem Jezusa Chrystusa jak powiedziała św. Faustyna za namową Jego samego jest miłosierdzie (…). Dzięki Wam miłosierdzie Boże rozlewa się nie tylko na nasze serca, ale i na serca wszystkich na naszych śląskich terenach mieszkających. Bardzo serdecznie Wam wszystkim dziękuję" – mówił ks. Krzysztof Bąk, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Caritas na terenie (archi)diecezji katowickiej działa pod tą nazwą od 12 listopada 1989. Jednak początki działalności charytatywnej sięgają na terenie diecezji 1924 roku. Obecnie Caritas posiada swój zespół w praktycznie każdej parafii archidiecezji, jak również prowadzi 15 ośrodków. Wśród nich znajdują także Domy Pomocy Społecznej, Zakład Aktywności Zawodowej czy hospicjum.

ks.sk / Katowice


Zdjęcie: Backside of Katowice Cathedral autor: PetrusSilesius, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama