Rozpoczyna się 22. Europejska Konferencja Chrześcijańska ds. Internetu

Ekumeniczną modlitwą rozpocznie się dzisiaj w Falentach pod Warszawą 22. Europejska Chrześcijańska Konferencja ds. Internetu.

W modlitwie wezmą udział bp Jerzy Samiec - zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik - rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

ECIC (European Christian Internet Conference) to sieć webmasterów kościelnych, duchownych internetowych, dziennikarzy, programistów, osób związanych z Kościołami chrześcijańskimi, a zarazem funkcjonujących w Internecie. Wśród wcześniejszych uczestników i referentów konferencji jest m.in. ks. Antonio Spadaro, redaktor naczelny miesięcznika "La Civiltà Cattolica". Podczas każdej z konferencji uczestnicy poznają nowe możliwości Internetu, zastanawiają się nad tym jak Kościoły powinny funkcjonować w Internecie, czym są nowe media. Ostatnia konferencja (21-sza) w Göteborgu dotyczyła emocji w sieci, przedstawiono m.in. działania duszpasterzy internetowych.

Temat tegorocznej konferencji, która odbędzie się w dniach 25-28 kwietnia 2017 r., to "Internet jako przestrzeń publiczna. Rozszerzona rzeczywistość (augmented reality) i refleksja teologiczna dotycząca zagadnień istotnych w dyskusji publicznej (public theology)". Wezmą w niej udział uczestnicy z Beligii, Danii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch, reprezentujący Kościoły ewangelicki, rzymskokatolicki i prawosławny. Konferencję w Polsce organizuje Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP.

Organizatorzy wywołując temat rozszerzonej rzeczywistości zwracają uwagę, że Kościoły były i są obecne w przestrzeni publicznej. Aktualnie świat cyfrowy rozszerza i przenika świat rzeczywisty: Pokemon Go, gry, aplikacje AR, gry 3D i komunikatory. Powstaje więc pytanie, jakie w tym świecie są możliwości dla Kościołów? Jak można "rozszerzyć" świat, by zanieść ludziom przesłanie o Bogu? Czy można posłużyć się rozszerzoną rzeczywistością lub wirtualną rzeczywistością jako narzędziem ewangelizacyjnym? W jaki sposób można ją wykorzystać? Jeśli Internet jest przestrzenią wymiany doświadczeń, poglądów politycznych i religijnych, to dlaczego nie miałby otwierać Kościołów jeszcze inaczej, rozszerzyć przestrzeń wspólnoty poza kościelne mury?

Nad powyższymi kwestiami oraz wieloma innymi pytaniami będą zastanawiać się uczestnicy konferencji. Pomogą w tym referenci z Polski: dr. Jerzy Sojka, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który podejmie się refleksji teologicznej dotyczącej zagadnień istotnych w dyskusji publicznej; Piotr Baczyński, twórca i prezes Immersion, który zaprezentuje możliwości wykorzystania AR i VR w obszarze pracy Kościołów; prof. Wojciech Cellary, informatyk, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który przedstawi temat „Chrześcijanie w wirtualnej rzeczywistości”; dr Anna Miotk, dyrektor ds. komunikacji w firmie Polskie Badania Internetu wygłosi referat: “Głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby”.

Podczas konferencji odbędzie się także panel dyskusyjny na temat aktywności Kościołów w Internecie, w którym wezmą udział przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego z Polski, którzy angażują się w działalność internetową: o. Paweł Kowalski SJ (Modlitwa w drodze, deon.pl), Dariusz Bruncz (ekumenizm.pl), Aleksander Wasyluk (Infinity Group, OrthPhoto.net).

Panel poprowadzi: ks. Ralf Peter Reimann specjalista ds. Internetu z Ewangelickiego Kościoła Nadrenii. Temat panelu: "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - polskie Kościoły w internecie".

Zarówno panel jak i wszystkie wykłady będą transmitowane na żywo na stronie ECIC (www.ecic.mobi) i kanale youtube.com

Informacje o #ECIC22 dostępne są również na FB Wydarzenie i Twitterze @ecicnetwork.

Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

agt / Falenty

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama