Ks. Skubiś: dzisiaj trzeba mówić o Europie Chrystusa

Dzisiaj trzeba mówić o Europie Chrystusa. To nie może być Europa Mahometa, Marksa czy Engelsa. Trzeba wracać do Chrystusa – powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś

Dzisiaj trzeba mówić o Europie Chrystusa. To nie może być Europa Mahometa, Marksa czy Engelsa. Trzeba wracać do Chrystusa – powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”, 25 kwietnia w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu na Morawach. Mszy św. dla 500 pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej, którzy w ostatnich dniach pielgrzymowali m.in. do grobu św. Jana Pawła II w Rzymie przewodniczył biskup senior Josef Hrdlička, biskup pomocniczy archidiecezji ołomunieckiej w latach 1990-2017.

Przed Mszą św. w katedrze ołomunieckiej Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli” przybliżyła m.in. ideę Ruchu „Europa Christi”. Wskazała, że trzeba powrócić do pozdrowienia „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” i podkreśliła, że obchody jubileuszu 90-lecia „Niedzieli” kończą się w Ołomuńcu i tutaj zaczyna się nowa dekada służby i pracy tygodnika dla Kościoła.

Na początku Mszy św. bp Josef Hrdlička wyraził radość z faktu, że do katedry ołomunieckiej, w której modlił się św. Jan Paweł II przybyło tak wielu przyjaciół, pielgrzymów z Polski. - Modlę się, aby miłość Boża dotknęła waszych serc i tego wszystkiego, co tworzy wasze życie. Modlę się za przyjaźń i więź pomiędzy narodem czeskim i polskim. Modlę się za Europę, która przeżywa kryzys tożsamości, aby mogła dostrzec w Polsce znak i świadectwo, które wypełniło się w postawie św. Jana Pawła II – powiedział bp Hrdlička i przekazał pozdrowienia i błogosławieństwo od abp. Jana Graubnera, arcybiskupa archidiecezji ołomunieckiej.

W homilii ks. inf. Ireneusz Skubiś przypomniał początki chrześcijaństwa na ziemi polskiej. - Wyrażamy w tej katedrze wdzięczność czeskiemu narodowi za Chrzest Polski. Ten fakt zdecydował o polskiej tożsamości. To tożsamość słowiańska i maryjna – powiedział.

Ks. Skubiś, składając podziękowania na ręce bp. Hrdlička dla prymasa Czech kard. Dominika Duki, przypomniał słowa, które arcybiskup metropolita Pragi i prymas Czech wypowiedział 23 kwietnia br. w Gnieźnie. „Współczesne próby znieważenia naszego wielkiego papieża, świętego Jana Pawła II, Dobrego Pasterza są nie tylko obelgą dla jego osoby i Kościoła, ale jest też pogwałceniem waszej polskiej tożsamości a także pogwałceniem tożsamości naszych narodów, zniewagą dla walki o wolność i sprawiedliwość. Śmiem twierdzić, że jest to Hiroszimą naszej kultury i cywilizacji, bardziej niebezpieczną, niż inne zagrożenia, których się obawiamy. Jeśli pominęli byśmy to milczeniem, to popełnilibyśmy samobójstwo z tchórzostwa” – cytował słowa kard. Duki ks. Skubiś.

„Spektakl „Klątwa” to bomba rzucona w tożsamość Europy i w kulturę europejską. Kard. Duka w Gnieźnie nazwał rzecz po imieniu” – dodał ks. Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „Europa przeżywa zanik pamięci, duchowego Alzheimera, a ten kryzys Europy ma zakorzenienie w grzechach w Europie. Takim przykładem grzechu była rewolucja francuska, rewolucja bolszewicka. Źródłem takiego braku pamięci jest grzech ateizmu”.

„Dzisiaj trzeba mówić o Europie Chrystusa. To nie może być Europa Mahometa, Marksa czy Engelsa. Trzeba wracać do Chrystusa. Trzeba w Europie powrócić do pozdrowienia: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – kontynuował ks. Skubiś.

Ks. Skubiś wskazał również na znaczenie sanktuariów w Europie „jako wyznaczników dla pielgrzymów, którzy są znakiem Jezusa Chrystusa, który wędruje przez Europę”.

Kaznodzieja przypomniał, że „Eucharystia to bardzo ważny znak”. - Tego znaku potrzebują narody europejskie. Każdy ochrzczony Polak powinien głosić Jezusa Chrystusa. To nie pieniądz, ale wartości zachowują społeczeństwo. Policzmy się, chrześcijanie! Policzmy się katolicy, bo jest na bardzo dużo! – wołał ks. Skubiś.

Zaapelował, że „trzeba obronić życie wewnętrzne, życie rodziny. Przed jakąkolwiek gospodarką jest bowiem życie duszy, życie wewnętrzne”.

Ks. Skubis zaznaczył, że „Europie potrzebny jest człowiek wierny Bogu, gdy w Europie toczy się spór o człowieka, bój o duszę Europy” i dodał: „Musi być to człowiek według miary Jezusa Chrystusa. Życie musi być na miarę Jezusa Chrystusa. Patrzmy na wzór Maryi, wzór naszych świętych patronów, świętych męczenników”.

Honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „kultura chrześcijańska wyraża się w zdaniu, które wypowiedział kard. Robert Sarah „Bóg albo nic” - Trzeba z tą prawdą iść przez życie. „Wierzę w jednego Boga”, to jest właściwa treść naszej chrześcijańskiej i europejskiej kultury. Trzeba trzymać się Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – zakończył ks. Skubiś.

Przed końcowym błogosławieństwem bp Hrdlička powiedział: „Błogosławię dzieło Ruchu „Europa Christi”, błogosławię dzieła „Niedzieli” i błogosławię, aby Polska była nadzieją dla powrotu Europy do Chrystusa i korzeni chrześcijańskich”.

Ołomuniec w Czechach stanowi historyczną stolicę Moraw. Ołomuniec był w granicach arcybiskupstwa Moraw i Panonii (Węgier). W latach 869-885 arcybiskupem Moraw i Panonii był św. Metody, apostoł Słowian.

ks. mf / Ołomuniec

« 1 »

reklama

reklama

reklama