Częstochowa: zakończyło się Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego

W częstochowskiej Dolinie Miłosierdzia w niedzielę zakończyło się Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego. Spotkania mają swoją długą historię, na której początku stał m.in. bł. ks. Michał Sopoćko.

Tegorocznemu Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego odbywającemu się w dnia 29-30 kwietnia towarzyszyły słowa: "Odpowiedzialni za świat".

„»Świat nie zazna spokoju dopóki z ufnością nie zwróci się do Mojego Miłosierdzia. Przyszedłem zbawić świat, a nie potępić«. Te słowa Pana Jezusa skierowane do s. Faustyny oraz stwierdzenie św. Wincentego Pallottiego: »Nie można być spokojnym, kiedy widzimy, że bliźniemu grozi wieczne potępienie«, są inspiracją tego spotkania i jego tematu – wyjaśnia ks. Dariusz Przybyszewski, organizator spotkania.

Formę bycia apostołem daje Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego (ZAK). Do tej konkluzji podprowadzają tematy poszczególnych wystąpień.

W specyfice Doliny Miłosierdzia jest apostolat Miłosierdzia Bożego i po trosze Fatima. Apostolat tych orędzi, które ratują świat, ożywiając wiarę i rozpalają miłość, są zbieżne z chryzmatem Założyciela ZAK, św. Wincentego Plallottiego: „Odpowiedzialni za świat – przepajać świat Bogiem”.

- Bezpośrednim natchnieniem było historyczne sympozjum w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów Ołtarzewie w 1975 r. z udziałem kard. Karola Wojtyły, pod hasłem »Odpowiedzialni za świat« – wspomina ks. Przybyszewski.

W tegorocznym Sympozjum Czcicieli Miłosierdzia Bożego uczestniczyli apostołowie miłosierdzia z różnych stron Polski, m. in. z Torunia, Opola, Kielc, Gliwic oraz Kluczborka.

Z inicjatywą zrzeszającą czcicieli Miłosierdzia Bożego od początku jej powstania związany był m.in. bł. Michał Sopoćko. Spowiednik i kierownik duchowy św. s. Faustyny Kowalskiej bywał wielokrotnie na organizowanych od 1966 r. nieopodal Jasnej Góry sympozjach i kongresach.

Według znanych obecnie dokumentów kościelnych wynika, że to miejsce było najprawdopodobniej pierwszą na świecie parafią pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. I jedyną, w której kult Jezusa Miłosiernego w znaku obrazu z podpisem: ”Jezu ufam Tobie” trwa nieprzerwanie od lat 50-tych XX wieku.

jk / Częstochowa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama