Inspirowani Kalasancjuszem - Kongres Duchowości Młodych w Krakowie

Z okazji Jubileuszowego Roku Kalasantyńskiego Polska Prowincja Zakonu Pijarów zorganizowała Kongres Duchowości Młodych - Inspirowani Kalasancjuszem, który odbył się w dniach 28 kwietnia – 1 maja w Krakowie.

"Nie każdy wie, kto to jest św. Kalasancjusz, więc chcieliśmy przybliżyć postać naszego założyciela. To pierwszy cel. Drugi to powiedzieć młodemu człowiekowi o tym jak rozwijać swoją duchowość. Inspiracją miał być właśnie św. Kalasancjusz i jego przeżywanie relacji z Bogiem" - powiedział. o. Tomasz Abramowicz SP, współorganizator kongresu. 

Gościem specjalnym wydarzenia był o. Pedro Aguado Cuesta, przełożony generalny Zakonu Pijarów.

W ramach kongresu uczestnicy codziennie modlili się brewiarzem, uczestniczyli w Mszach świętych oraz konferencjach i konwersatoriach. Nie zabrakło także rozrywek - w sobotni wieczór dla młodych zaśpiewał zespół „ElendeS”, natomiast niedziela zakończyła się spacerem po Kazimierzu.

Pijarzy przygotowali również specjalne warsztaty, przybliżające duchowość św. Józefa Kalasancjusza, zatytułowane m.in. "Medytacja - głęboka modlitwa", "Sposób poznawania siebie - asceza", "Nieskończona cierpliwość i inne cnoty kalasantyńskie" czy "Kalasancjusz i dziecko w sztuce".

O ascezie opowiadał młodym o. Jacek Wolan SP, duszpasterz akademicki. "Asceza w czasach Kalasancjusza była tematem bardzo istotnym. Dzisiaj pierwsze skojarzenie młodych jest raczej negatywne. Chciałem poprzez przygotowane ćwiczenia pokazać im, że asceza to sposób na odkrywanie siebie - poznanie swoich ograniczeń i możliwości, poprzez milczenie czy post, nie tylko pokarmowy, lecz dotyczących innych bodźców zewnętrznych" - wytłumaczył.

Osoby, które wzięły udział w kongresie wskazały, że była to dla nich przestrzeń do kształtowania siebie w kontekście wskazówek, jakie pozostawił św. Kalasancjusz.

"Po tym spotkaniu święty stał się dla mnie wzorem do naśladowania. To człowiek, z którego mądrości mogę korzystać nadal, zwłaszcza z tak widocznej w jego życiu prostoty i cierpliwości" - przyznał Szymon.

"Duchowość nie jest łatwym zagadnieniem, jednak pogłębianie jej w sobie jest niezwykle ważne. To, co można było zobaczyć przez ten weekend to wielkie spotkanie świadków, którzy dzielili się nawzajem swoim doświadczeniem wiary i spotkania z Chrystusem. Myślę, że spotkanie wyda odpowiednie owoce w swoim czasie" - ocenił obecny na wydarzeniu o. Pedro Aguado, generał zakonu pijarów.

Organizatorem wydarzenia byli: Duszpasterstwo Akademickie Pijarów, Polska Prowincja Zakonu Pijarów i Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Krakowie.

luk / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama