Poznań: 20. rocznica konsekracji największego kościoła

Świątynia na poznańskich Ratajach jest największą w stolicy Wielkopolski.

Podziwiamy dziś dzieło i trudy podejmowane przy budowie tej świątyni. Bez wsparcia Ducha Świętego jej zakończenie nie byłoby możliwe – mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. celebrowanej w czwartek, 4 maja z okazji 20. rocznicy konsekracji kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia na poznańskich Ratajach jest największą w stolicy Wielkopolski.

W homilii metropolita poznański, nawiązując do dzisiejszego czytania z Dziejów Apostolskich podkreślił, że „ewangelizacja rozpoczyna się od usłyszenia słów: wstań i chodź”. Wskazał, że aby podjąć to wyzwanie, trzeba usłyszeć te słowa w sercu.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na powinność Kościoła, który – jak przypomina papież Franciszek – musi wstawać i wyruszać w drogę.

Abp Gądecki zaznaczył, że kontynuowanie misji podejmowanej przez Kościół nie jest możliwe bez Ducha Świętego. „To On doprowadza człowieka do żywej i dojrzałej wiary, potrafi ją udowadniać słowem i życiem” – podkreślił metropolita poznański.

Zaznaczył, że ratajska świątynia „jest miejscem na drodze przygotowania do wysłuchania słowa Bożego i przygotowania ludzi, którzy usłyszą słowa: wstań i idź, a potem do spotkania z człowiekiem i powiedzenia mu, gdzie jest zbawienie”.

„Przez 25 lat budowaliśmy tę świątynię w bardzo trudnych czasach komunistycznych. Brakowało materiałów budowlanych, a władza nie wyrażała zgody ani pozwolenia na wynajęcie jakiegokolwiek sprzętu budowlanego ani na zatrudnienie żadnej firmy budowlanej” – powiedział w rozmowie z KAI ks. prał. Jerzy Foltyn, pierwszy proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP. Podkreślił, że wszelkie prace budowlane były wykonywane ręcznie przez parafian. „Ludzie byli bardzo oddani i mimo wielu trudności chętnie pracowali przy wznoszeniu tej świątyni. Dziękuję Panu Bogu, że mogłem wybudować tak wielką parafię” – zaznaczył.

Pierwotnie dwupoziomowy kościół był planowany dla mieszkańców całych Rataj, czyli dla 120 tys. osób. Pierwszy proboszcz ratajskiej parafii zwrócił uwagę, że przez wszystkie lata budowy kościoła parafii towarzyszyła szczególna opieka Maryi. „Matka Boża troszczyła się o nas od samego początku. To dzięki Jej opiece mogliśmy postawić tak monumentalną świątynię” – stwierdził ks. prał. Foltyn.

„Obecnie w parafii zamieszkuje 13 730 osób i jest to jedna z największych poznańskich parafii” – mówi KAI ks. Jacek Markowski, proboszcz poznańskiej parafii od 2011 r. Następca budowniczego kościoła zaznacza, że choć przeważają w niej osoby starsze, jego pragnieniem jest „ciągłe budzenie uśpionego olbrzyma, jak nazywam tę parafię, bo na pewno wciąż jest wiele energii w moich parafianach”.

Wśród grup duszpasterskich działających w parafii ks. proboszcz Markowski wymienia: Żywy Różaniec, grupę biblijną, liturgiczną służbę ołtarza, szafarzy i Akcję Katolicką.

Dwupoziomowy kościół pw. Nawiedzenia NMP należy do największych w Poznaniu. Idea budowy kościoła na poznańskich Ratajach zrodziła się wraz z budową pierwszych osiedli mieszkaniowych w tej części Poznania w 1966 r. Abp Antoni Baraniak podejmował starania u władz miasta o wydzielenie działek na poszczególnych osiedlach ratajskich pod budowę kościołów dla coraz liczniejszych wiernych. Ponieważ kolejne prośby spotykały się z odmową, władze kościelne podjęły decyzję o zwrócenie się z prośbą o wydanie zezwolenia na budowę jednej świątyni dla mieszkańców wszystkich osiedli, z przeznaczeniem na 120 tys. wiernych. Zgoda została wydana w 1976 r., a na miejsce nowej świątyni wybrano teren na os. Bohaterów II Wojny Światowej.

W 1977 r. postawiono tymczasową kaplicę, w której rozpoczęto sprawowanie kultu. 1 stycznia 1978 roku powstał ośrodek duszpasterski pod wezwaniem Nawiedzenia NMP. 14 czerwca 1978 r. na Watykanie papież Paweł VI poświęcił kamień węgielny pochodzący z grobu św. Piotra. Abp Jerzy Stroba poświęcił dolny kościół 18 grudnia 1982 r. W latach 1983 - 1990 trwała budowa górnego kościoła wraz z pomieszczeniami duszpasterskimi i mieszkalnymi, które znajdują się w jednej bryle budynku. 4 maja 1997 r. abp Juliusz Paetz poświęcił kościół górny. W kolejnych latach postępowały prace wewnątrz kościoła oraz przy aranżacji terenu przykościelnego.

Kościół został zbudowany na planie przypominającym kształtem bumerang. Najwyższa, środkowa część skierowana ku wschodowi opada w kierunku zachodnim po obu stronach. Konstrukcja oparta jest na kilkunastu pionowych pylonach stalowych, na których oparty jest skośny dach. Szczyt jest zwieńczony krzyżem.

Powierzchnia górnego kościoła ma 2000 m2 i 1000 miejsc siedzących, a kościół dolny ma 1200 m2 i 600 miejsc siedzących.

Na terenie kościoła od 2004 r. znajduje się też grota Matki Bożej z Lourdes, stanowiąca wotum za wybudowanie świątyni.

msz / Poznań

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama