„Ucieczka grzesznych” - nabożeństwa majowe na ulicach Warszawy

„Ucieczka grzesznych”, to zaproszenie do udziału w nabożeństwach majowych odprawianych przy kapliczkach na podwórkach i ulicach Warszawy.

- Sama idea wiąże się z próbą odbudowania duchowości miejskiej: w czasie II wojny światowej i powstania, warszawskie kapliczki odgrywały ważną rolę dla mieszkańców, a teraz stały się przede wszystkim elementem folkloru – wyjaśnia w rozmowie z KAI Ewa Kiedio, redaktor „Więzi” i współautorka inicjatywy modlitewnej „Ucieczka grzesznych”, gromadzącej mieszkańców Warszawy na nabożeństwach majowych w przestrzeni miejskiej.

Wspólna modlitwa, w której biorą udział mieszkańcy stolicy, została zapoczątkowana w 2014 r. z inicjatywy członków redakcji „Więzi” i magazynu „Dywiz”.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Ewa Kiedio, współzałożycielka „Dywizu” i redaktor „Więzi”, inspiracją do rozpoczęcia wspólnej modlitwy na stołecznych ulicach była publikacja albumu Anny Beaty Bohdziewicz i Magdaleny Stopy, pt. „Kapliczki warszawskie”, prezentującego ponad 200 warszawskich kapliczek, których historia sięga często okresu międzywojennego.

- Chcieliśmy wskrzesić tradycję wspólnych modlitw i sami duchowo na tym zyskać. To także forma integracji ludzi, którzy są wierzący i poszukują. Wspólna modlitwa gromadzi mieszkańców, którzy przyjeżdżają z różnych części miasta. Zdarza się, że dołączają także przechodnie – mówi Kiedio. Jak wyjaśnia, uczestnikami modlitwy są osoby w różnym wieku: od licealistów, aż po osoby starsze.

Hasło organizowanych od 4 lat nabożeństw, wywodzi się z jednego z wezwań z Litanii Loretańskiej, odmawianej przed warszawskimi kapliczkami. Kontynuacją majowej modlitwy są czerwcowe nabożeństwa pod hasłem „Gorejące ognisko”, zaczerpniętym z Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pierwsze w tym roku nabożeństwo majowe w ramach inicjatywy „Ucieczka grzesznych” odbędzie się w poniedziałek 15 maja, przed kapliczką na skrzyżowaniu ulic Marcinkowskiego i Jagiellońskiej, w pobliżu stacji metra Stadion Narodowy.

abd / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama